18 / 06 / 2024 2 min czytania

Co to jest flora bakteryjna?

Co to jest flora bakteryjna?

Flora bakteryjna co to jest, jak wpływa na nasz organizm i co oznacza brak flory bakteryjnej.

Flora jelitowa, czy dokładniej flora bakteryjna jelit to drobnoustroje, takie jak baterie i grzyby, które naturalnie występują w organizmie człowieka. Ich ilość w jelitach jest imponująca – ponad 1000 gatunków, a ich łączna masa może osiągnąć ok 2 kg. Naturalna flora bakteryjna nie występuje jednak jedynie w jelitach.

Flora bakteryjna człowieka znajduje się w całym organizmie, ale można wyróżnić jej poszczególne rodzaje, ze względu na skład ilościowy i jakościowy mikrobiomu:

– wspomniana już flora bakteryjna jelit ( z czego flora bakteryjna jelita grubego może się różnić od flory bakteryjnej jelita cienkiego, flora bakteryjna żołądka również może mieć inny skład ilościowy i jakościowy mikrobioty)

– flora bakteryjna skóry, czyli nasza bariera ochronna

– fora bakteryjna jamy ustnej

– flora bakteryjna dróg moczowych

– flora bakteryjna narządów płciowych

– flora bakteryjna dróg oddechowych

 

Jednak to flora bakteryjna w jelitach stanowi główna część całej flory i jej ilość ma ogromny wpływ na ogólny stan całego organizmu.

W takim razie, jak powinna wyglądać prawidłowa flora bakteryjna w jelitach i jak rozpoznać zaburzenia flory bakteryjnej jelit?

Wyjałowione jelita mogą dawać o sobie znać na wiele sposobów.

Gdy podejrzewamy zaburzania flory bakteryjnej objawy mogą być bardzo różne, od biegunek przez wzdęcia, po zaparcia. Do tego dochodzą bóle brzucha, skurcze czy też uczucie przelewania. Czasami objawy te są bardzo łagodnie i mogę być bagatelizowane, a nawet niezauważane.

Gdy zaburzona flora bakteryjna znajduje się w jelicie cienkim, może objawiać się wzdętym brzuchem nawet zaraz po przebudzeniu

Zaburzenia flory jelitowej mogą jednak nieść za sobą wiele nieprzyjemnych skutków, nawet gdy ich objawy nie są uciążliwe.

 

Gdy zastanawiamy się, w jakim stanie jest flora bakteryjna jelit badanie, które można wykonać, może wskazać na przerost bakterii czy występowanie niepożądanych grzybów.

Zaburzona flora bakteryjna objawy może mieć nie tylko w obrębie brzucha, ale także dawać o sobie znać poprzez osłabienie skóry, włosów, paznokci, złym samopoczuciem, utarta sił. Jeżeli zauważono wyjałowienie flory bakteryjnej objawy są jasne, konieczne będzie uzupełnienie flory bakteryjnej w jelitach. W takiej sytuacji należy zacząć suplementacje probiotyków, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości naturalne probiotyki

Polski producent probiotyków w swojej ofercie posiada suplementy z różnymi szczepami bakterii, ponieważ niedobory bakterii są różne, występują także przerosty bakterii i należy uważać, by nie podać ich dodatkowej ilości w suplemencie. Jeżeli mamy niedobór bakterii jelitowych objawy towarzyszące świadczące o problemach z tarczycą – np. nietolerancja histaminy, pomoc znajdziemy w DAO biotic NS .

Jeżeli jednak zaburzenia mikroflory jelitowej objawy mają we wzdęciach brzucha, pomoże Bifidobiotic NS

Dzieci, które dotknęły zaburzenia mikroflory jelitowej, maja swój dedykowany produkt: Mycobiotic KIDS to idealny probiotyk dla dziecka.