Co to znaczy, że probiotyki są szczepozależne?

05 / 07 / 2021 3 min czytania
mikroskop

Wielokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że ważna przy doborze odpowiedniego probiotyku jest jego szczepozależność. Co to właściwie oznacza?

  • Szerokie spektrum działania probiotyków jest nieocenione
  • Wybierając preparat odpowiedni dla siebie musimy zwrócić uwagę na to, czy preparat ma trzyczłonową nazwę
  • Bardzo ważne są również aktualne badania kliniczne

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywają probiotyki. Wspomagają układ trawienny, przynoszą ulgę w problemach jelitowych, mają korzystny wpływ na cerę, nasze samopoczucie, a także na poziom cholesterolu czy glukozy. Wreszcie, odgrywają też bardzo dużą rolę przy problemach z nadwagą, mogą działać wspomagająco przy wyregulowaniu ciśnienia krwi. Są też odpowiednie przy różnego rodzaju alergiach pokarmowych. Ich szerokie spektrum działania jest nieocenione. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że probiotyki to nie jest tylko jeden szczep bakterii, który działa na wszystko. Główną zasadą przy wyborze probiotyku jest to, abyśmy odnaleźli szczep bakterii, który będzie odpowiedni dla naszej przypadłości.

Polecamy: Czym są probiotyki?

Wybrane szczepy bakterii probiotycznych

Poniżej znajdują się krótkie informacje na temat tego, w czym mogą nam pomóc konkretne rodzaje probiotyków:

  • Lactobacillus reuteri – zalecany przy kolkach oraz zaparciach u małych dzieci (niemowląt).
  • Lactobacillus rhamnosus – polecany przy ostrej biegunce występującej po zażywaniu antybiotyku oraz w trakcie infekcji.
  • Lactobacillus casei – leczenie biegunki o innym podłożu.
  • Lactobacillus plantarum – działanie wspomagające przy bólach brzucha, wzdęciach oraz w innych stanach zapalnych jamy brzusznej.
  • Lactobacillus acidophilus – zalecany przy problemach ginekologicznych.
  • Bifidobacterium lactis oraz Bifidobacterium animalis – łagodzi męczące zaparcia.
  • Bifidobacterium breve – najczęściej zalecany przy infekcjach żołądkowych, alergiach oraz innych stanach zapalnych u dzieci.

preparat labolatoryjny

Na czym polega szczepozależność?

Pojęcie “szczepozależne” oznacza zatem, że konkretny szczep bakterii zawsze znajduje zastosowanie w konkretnej przypadłości, a może być zupełnie niepotrzebny w innej. Wybierając preparat odpowiedni dla siebie musimy zwrócić uwagę na to, czy ma on trzyczłonową nazwę, czyli rodzaj bakterii, gatunek, określony szczep (np. Lactobacillus plantarum AMT14). Dodatkowo, powinna również występować informacja na temat nadanego numeru lub symbolu dla danego preparatu probiotycznego. Zdecydowanie nie warto sięgać po produkt, który będzie opisany tylko jako np. Lactobacillus. Taka informacja jest niewystarczająca i może nie przynieść żadnego, oczekiwanego rezultatu.

Polecamy: Szczepy probiotyczne i ich zastosowanie

Jakie informacje są również ważne przy wyborze probiotyku?

Jeśli już dopasowaliśmy dany produkt do naszych dolegliwości, powinnyśmy dodatkowo sprawdzić, czy producent zagwarantował szereg badań klinicznych i czy może je udokumentować stosownymi certyfikatami bądź zaświadczeniami. Ponadto, tylko przebadany szczep probiotyczny będzie na tyle odporny, aby dotrzeć do dolnego odcinka przewodu pokarmowego, ponieważ musi być odpowiednio przygotowany na działanie kwasów żółciowych oraz obniżone PH. Koniecznością jest także przebadanie reakcji danego szczepu na temperaturę i światło, aby móc zarekomendować najlepszy sposób przechowywania. Wybierając produkt, który przeszedł badania kliniczne możemy być pewni, że jego działanie będzie możliwie najlepsze. Jednak pamiętajmy, że badania kliniczne dotyczą zawsze tylko jednej, konkretnej nazwy gatunkowej. Wyniki badań dla jednego szczepu probiotycznego nie mają żadnego zastosowania dla innego (nawet podobnego). Każdy szczep zostaje przebadany w inny sposób oraz w innej ilości. Stąd też istotne jest również dawkowanie – należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu, ponieważ jeśli badaniom klinicznym zostaje poddana określona dawka, to rezultaty jej działania nie mają zastosowania do innej, np. mniejszej dawki.

Czytaj również

Koszyk