Czy probiotyki mogą się przeterminować?
Wiele osób posiada w swojej szafce na leki probiotyki, które przydały się dawno temu (na przykład w trakcie antybiotykoterapii). Czy można je jeszcze wykorzystać, jeśli termin przydatności zbliża się ku końcowi lub został przekroczony?
- Każdy preparat probiotyczny ma swój indywidualny sposób przechowywania
- Dawka, którą będziemy zażywać, ma bardzo duże znaczenie
- Probiotyki należy zażywać przed upływem terminu ważności
Probiotyki w wielu przypadkach wpływają na poprawę naszego codziennego komfortu, odczuwania dolegliwości, a także na bieżące wzmacnianie organizmu w sposób długofalowy, aby w razie infekcji szybciej i skuteczniej sobie z nią poradził. Jednak aby kuracja probiotykami była skuteczna, należy przestrzegać kilku zasad odnośnie ich zażywania. Rozwijamy ten temat poniżej.
Sposób przechowywania
Każdy preparat probiotyczny ma swój indywidualny sposób przechowywania. Niektóre, aby były skuteczne, muszę na stałe przebywać w lodówce, gdzie nie będzie więcej niż kilka stopni Celsjusza. Inne z kolei mogą być przetrzymywane w zwykłej szafce kuchennej. To bardzo ważne, aby trzymać probiotyki dokładnie w takiej temperaturze, jaką wskazał producent, gdyż w produktach wymagających warunków chłodniczych ilość żywych bakterii zdecydowanie spada, jeśli znajdują się poza nimi. Ponadto, trzeba również zwrócić uwagę na to, aby w miejscu przechowywania nie było zbyt dużej wilgotności oraz aby preparat nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Natomiast jeśli podróżujemy, postarajmy się zachować dość chłodne miejsce do przewożenia probiotyku. Możemy posłużyć się np. różnego rodzaju wkładami chłodzącymi.
Polecamy: Jak wybrać probiotyk?
Zażywanie według zaleceń
Dawka, którą będziemy zażywać, ma bardzo duże znaczenie. Jeśli producent wskazuje, że należy podczas jedzenia zażywać jego produkt 3x dziennie, to dokładnie tak powinniśmy robić. Sytuacja tutaj wygląda tak samo jak z lekami. Kiedy lekarz przepisuje konkretne dawki choremu Pacjentowi, ten musi wziąć określone ilości, aby leczenie przyniosło odpowiednie efekty. Pobierając mniejsze dawki, ryzykujemy znaczne wydłużenie choroby lub jej niedoleczenie – co może mieć zgubne skutki dla organizmu. Tak samo jest w przypadku probiotyków. Jeśli decydujemy się na kurację probiotyczną, musimy ściśle dostosować się do wytycznych nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że dawka jest zbyt wysoka lub zbyt niska. Pamiętajmy także, że zawsze warto dodatkowo skonsultować się z lekarzem jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.
Polecamy: Dlaczego warto robić przerwy w zażywaniu probiotyków?
Używanie po terminie przydatności
Dane wynikające z badań wskazują, że probiotyki należy zażywać przed upływem terminu ważności. Najlepiej nie czekać do ostatniej chwili – preparaty lepiej zużyć na długo przed ostateczną datą, ponieważ im bliżej terminu przydatności do spożycia, tym dobrych bakterii ubywa. Jeśli zakupiliśmy probiotyk dawno, możliwe, że nie ma już żadnych właściwości probiotycznych i nie ma sensu go używać tym bardziej, kiedy oczekujemy dobrych rezultatów. Przyjmując produkt, który już z założenia nie może działać, czeka nas jedynie rozczarowanie i możliwość „zrażenia się” do probiotyków. Jeśli mamy w okolicy punkt zbiórki przeterminowanych leków i preparatów leczniczych, skorzystajmy z niego. Najczęściej znajduje się w aptece.
Podsumowanie
Czy probiotyki mogą się przeterminować? Odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca. Probiotyki, tak jak każde inne preparaty lecznice, nie wykazują żadnych właściwości korzystnych dla zdrowia, kiedy są po terminie przydatności. Co więcej, ze względu na to, że probiotyki to żywe bakterie, tracą one stopniowo swoje korzystne działanie zbliżając się do terminu ważności. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby zakupione preparaty zużywać systematycznie, bez zbędnego przechowywania, np. do kolejnej antybiotykoterapii. Przyjęcie całego opakowania probiotyku zawsze będzie dla nas korzystne i nie trzeba go kończyć zbyt szybko.