Jak prawidłowo czytać informacje o probiotykach? Jakie oznaczenia powinny znajdować się na opakowaniach?

06 / 02 / 2023 3 min czytania
biały dymek z czarnym znakiem zapytania na tle korkowej tablicy

Wśród wielu oznaczeń nie wiemy często jak wybrać te, które pokazują nam ważne informacje o probiotykach. W tym artykule wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

  • Bakterie probiotyczne zawsze są szczepozależne
  • Należy wybierać szczepy probiotyczne, która zostały już przebadane
  • Prawidłowa nazwa szczepu zawsze jest trzyczęściowa

Powszechną wiedzą jest fakt, że probiotyki to sprzymierzeńcy naszego organizmu w bardzo szerokim zakresie. Pozwalają wzmocnić odporność, regenerują organizm w trakcie uciążliwej antybiotykoterapii, wpływają na wygląd skóry (także w ciężkich dolegliwościach jak AZS), wyciszają stany zapalne różnego pochodzenia (zarówno występujące gwałtownie, jak i przewlekle), potrafią nawet pomóc przy problemach psychicznych wynikających ze stresu. Badania wskazują ponadto, że probiotyki mogą skutecznie walczyć z cukrzycą i nadciśnieniem, a także znacząco wpływać na redukcję wagi. Czy jednak każdy produkt jest tak samo wartościowy i tak samo dobrze na nas zadziała?

Polecamy: Co to znaczy, że probiotyki są szczepozależne?

Szczepozależność to podstawa

Wspominaliśmy już o tym wielokrotnie, jednak w przypadku bieżącego tematu warto przypomnieć raz jeszcze, że bakterie probiotyczne zawsze są szczepozależne. Oznacza to, że każdy szczep probiotyczny ma ściśle ustalone spektrum działania. Preparat, który w zamyśle ma pomóc jelitom po długotrwałym stosowaniu antybiotyków, nie pomoże jednocześnie na problemy skórne, czy autoimmulogiczne schorzenia, takie jak RZS. Jednym słowem, jeśli doskwiera nam konkretna przypadłość, nie wystarczy kupić w aptece “jakikolwiek” preparat probiotyczny. Zawsze musi być to produkt dopasowany do naszych potrzeb i przede wszystkim rzetelnie opisany, z wyraźnie zaznaczonymi wymaganymi informacjami na opakowaniu. Jakich treści powinniśmy szukać?

Polecamy: Co warto wiedzieć o probiotykach?

Co powinno znaleźć się na opakowaniu

Przede wszystkim, należy wybierać szczepy probiotyczne, która zostały już przebadane. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie badania zostały przeprowadzone na danym probiotyku, musimy dowiedzieć się konkretnie jaki to szczep. Na opakowaniu występujące bakterie probiotyczne powinny być zapisane w następujący sposób:

  • rodzaj (np. Lactobacillus),
  • gatunek (np. rhamnosus),
  • szczep (np. ATCC 53103).

Jak widać z powyższego, prawidłowa nazwa szczepu zawsze jest trzyczęściowa. Oprócz tego, producent powinien zamieścić na opakowaniu informacje na temat prawidłowego przechowywania probiotyku. Niektóre produkty bowiem trzeba przechowywać w lodówce, a innym wystarczy temperatura pokojowa. Ważne jest także dawkowanie. O ile lekarz nie zaleci inaczej, powinniśmy stosować się do wskazówek zawartych w ulotce.

Inną istotną informacją jest ilość bakterii zawartych w preparacie. Jeśli jest ich zbyt mało, nie możemy oczekiwać zadowalającego efektu. Przyjmuje się, że minimalna ilość bakterii w dawce preparatu to 109 jtk/g.

Ponadto, wartościową wiedzą byłoby znalezienie odniesienia do konkretnych badań, które wykazały skuteczność interesujących nas bakterii probiotycznych. Jeśli były one wykonywane na większej grupie osób i udowodniono ich skuteczność, nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości przy zakupie.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższych informacji, wybór odpowiedniego probiotyku, który pomoże nam w konkretnej dolegliwości, nie jest rzeczą łatwą. Trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, aby był to wybór trafiony i abyśmy osiągnęli satysfakcjonujące efekty leczenia. W żadnym wypadku nie warto przyjmować produktów przypadkowych albo takich, które ktoś z domowników zażywał na inną dolegliwość. Na pewno nie będziemy zadowoleni z takiego leczenia i możemy zrazić się do probiotyków na długi czas. Dlatego zawsze zażywajmy je z głową.

Koszyk