Probiotyki przy skazie białkowej

05 / 06 / 2022 3 min czytania
młody mężczyzna pijacy koktajl białkowy
Probiotyki wykazują pozytywne działanie w leczeniu i zmniejszaniu dolegliwości występujących przy skazie białkowej. Jak dokładnie mogą pomóc?

  • Skaza białkowa to alergia na białko mleka krowiego
  • Reakcje alergiczne często występują nie tylko po spożyciu mleka
  • Udowodniono, że spożywanie preparatów probiotycznych znacznie zmniejsza występujące dolegliwości

Zachowanie równowagi mikroflory jelitowej jest kluczowe, jeśli chcemy utrzymać zdrowie i możliwie jak najlepsze parametry organizmu. Duża Ilość i zróżnicowanie dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym oraz w jelitach daje nieocenione korzyści. Istnieją jednak dolegliwości, którym nie możemy w łatwy sposób całkowicie zapobiec, nie mamy wpływu na ich powstanie, a jednocześnie są bardzo uciążliwe. W takich przypadkach zażywanie probiotyków może złagodzić dolegliwości, poprawić codzienny komfort, zmniejszyć nieprzyjemności im towarzyszące. Przykładem tego rodzaju schorzenia jest skaza białkowa. Jednak czym jest wspomniana skaza białkowa i jakie działanie wykazują tutaj probiotyki? O tym kilka słów poniżej.

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa to alergia na białko mleka krowiego. Cierpią na nią najczęściej małe dzieci, a objawia się zarówno dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (wymioty i biegunka), jak i problemami skórnymi, którym nierzadko towarzyszy świąd. W skrajnych przypadkach dochodzi do tego nieprzemijający kaszel. Wszystko to występuje po spożyciu białka mleka krowiego i dzięki temu Rodzic jest w stanie rozpoznać, że to właśnie była przyczyna uczulenia. Duża część dzieci po 6. roku życia przestaje tak mocno reagować na produkty mleczne, jednak nie jest to reguła i nie dotyczy wszystkich. Ponadto, reakcje alergiczne często występują nie tylko stricte po spożyciu mleka krowiego, ale również innego rodzaju (owczego, koziego). Skaza białkowa występuje także u dorosłych, choć już w mniejszym stopniu. Wtedy najczęściej mówi się o nietolerancji laktozy. Objawy są mniej agresywne niż u dzieci, ale nie mniej uciążliwe. Po spożyciu mleka obserwujemy wzdęcia, biegunkę, ból brzucha. Czasami zauważalne są również różnego rodzaju rumienie na skórze, świąd, czy krostki. Od kilku lat szczęśliwie obserwujemy poszerzanie w sklepach oferty w zakresie produktów bez laktozy, umożliwiających osobom chorym spożywanie ulubionych produktów bez niepożądanych reakcji. Można również – co jest podstawową metodą postępowania w tej dolegliwości – wdrożyć na co dzień czasową dietę eliminacyjną, która trwa od 6. do 12. miesięcy. W czasie jej trwania wykluczamy produkty zawierające białko, obserwujemy reakcję organizmu, a po jej zakończeniu powoli wracamy do normalnego żywienia.

Jaki probiotyk przy skazie białkowej?

W terapii skazy białkowej pomocne mogą być również probiotyki, jednak nie wszystkie, tylko te starannie wyselekcjonowane i przygotowane, aby pomóc konkretnie w tym zakresie. Wybór odpowiedniego preparatu najlepiej skonsultować ze specjalistą lub osobą posiadającą wiedzę na ten temat, aby zażywanie danego probiotyku przyniosło jak najlepsze efekty. Udowodniono, że szczepy bakterii Lactobacillus plantarum oraz Bifidobacterium animalis posiadają zdolność zwalczania objawów istniejącej alergii. Zażywanie ich w trakcie istniejącej choroby znacząco poprawia codzienny komfort, zmniejsza dolegliwości i sprawia, że nie trzeba bardzo dokładnie analizować składu każdego posiłku. Ponadto, jeśli nasze dziecko wykazuje zachowania i reakcje organizmu wskazujące na tendencje do alergii, warto w porozumieniu z lekarzem prewencyjnie wprowadzić do codziennej diety odpowiedni produkt, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skazy białkowej i innych nietolerancji związanych z mlekiem krowim. Warto także wziąć pod uwagę, że probiotyki są bezpieczne i można zacząć je zażywać już będąc w ciąży.

Czytaj również

Koszyk