Probiotyki wspomagające przy kolce jelitowej

21 / 12 / 2021 4 min czytania
matka masuje brzuch niemowlęciu

Kolka jelitowa to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może pojawić się nagle. Jak sobie z nią poradzić?

  • Inaczej objawia się kolka jelitowa u dzieci (najczęściej niemowląt), a inaczej u dorosłych
  • Sposób leczenia również różni się w zależności od wieku
  • Probiotyki powoduję, że napady kolki jelitowej nie są bardzo gwałtowne

Kolka jelitowa to przypadłość, która powoduje nagły i uciążliwy ból, uniemożliwiając jednocześnie normalne funkcjonowanie. Czasami występuje po spożyciu nieodpowiedniego posiłku, ale wielu pacjentów skarży się też na nawracającą kolkę jelitową, która pojawia się niezależnie od zaplanowania pokarmów i zdrowej diety. Nieco inaczej objawia się kolka jelitowa u dzieci (najczęściej niemowląt), a inaczej u dorosłych, dlatego dwie te przypadłości opisujemy oddzielnie.

Polecamy: Dieta dobra dla jelit

Kolka jelitowa u dzieci

Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia często zmagają się z kolką jelitową. Mówimy o niej, jeśli niepokój związany z bólem pojawia się co najmniej 3 razy w tygodniu, trwa przez około 3 godziny i nie przechodzi nawet po upływie 3 tygodni. Bakterie probiotyczne, które są szczególnie polecane w tym przypadku to Lactobacillus acidophilus – nie tylko wspomagają budowanie prawidłowej mikrofloty jelitowej, ale również przyczyniają się do zapobiegania powstawania nadmiaru gazów w jelitach. W praktyce, po zażyciu preparatu, dziecko powinno odczuć ulgę. Niestety kolka jelitowa może dotyczyć nawet 40% maluszków, dlatego warto zawczasu przygotować się na walkę z nią i przeanalizować najlepsze sposoby przynoszenia ulgi dziecku. Oprócz podawania różnego rodzaju preparatów, warto wykonać dodatkowe rzeczy, takie jak: masaż brzucha, ciepła kąpiel, ciepłe okłady, a także wyciszenie hałasów w pomieszczeniu i przygaszenie światła (dla wytworzenia większego spokoju u dziecka). W przypadku dzieci starszych kolka występuje najczęściej po intensywnym biegu, ale nie jest niebezpieczna. Charakteryzuje się nagłym kłuciem po jednej stronie ciała i zwykle przechodzi po kilkunastu minutach. Kolka u dzieci może być również wynikiem nieprawidłowej diety lub nadmiaru sytuacji stresujących – w każdym wypadku należy przeanalizować i wyeliminować te czynniki. Przyczynę występowania kolki jelitowej u dorosłych najczęściej upatruje się w niewłaściwej diecie. Innymi przyczynami mogą być zaparcia lub przewlekłe choroby układu pokarmowego. Kolka to bardzo dotkliwa przypadłość, dlatego warto jej zapobiegać skutecznie. Ulgę przynosi podkurczenie nóg i unieruchomienie się przez jakiś czas w tej pozycji. Niestety oprócz bólu w okolicy brzucha objawami towarzyszącymi kolce mogą być również: brak apetytu, wzdęcia, nudności, a nawet wymioty. Ból kolkowy często bywa mylony z bólem towarzyszącym zapaleniu wyrostka robaczkowego, dlatego zawsze trzeba przeanalizować występujące symptomy i wykluczyć poważniejsze przypadłości. Odczuwanie ulgi również notuje się podczas ciepłych okładów, poluzowaniu odzieży oraz wypiciu naparu z melisy lub rumianku. Ulgę w leczeniu bólu kolkowego u dorosłych również mogą przynieść probiotyki, a najczęściej stosowaną bakterią w tym wypadku jest pałeczka kwasu mlekowego. Regularne zażywanie probiotyków pomaga wspierać prawidłowe funkcjonowanie flory fizjologicznej w przewodzie pokarmowym. Nieleczona kolka jelitowa potrafi nawracać i występować u dorosłego człowieka regularnie nawet przez wiele lat, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Polecamy: Probiotyki przy dysbakteriozie jelitowejbul brzucha u dorosłej kobiety

Kolka jelitowa u dorosłych

Przyczynę występowania kolki jelitowej u dorosłych najczęściej upatruje się w niewłaściwej diecie. Innymi przyczynami mogą być zaparcia lub przewlekłe choroby układu pokarmowego. Kolka to bardzo dotkliwa przypadłość, dlatego warto jej zapobiegać skutecznie. Ulgę przynosi podkurczenie nóg i unieruchomienie się przez jakiś czas w tej pozycji. Niestety oprócz bólu w okolicy brzucha objawami towarzyszącymi kolce mogą być również: brak apetytu, wzdęcia, nudności, a nawet wymioty. Ból kolkowy często bywa mylony z bólem towarzyszącym zapaleniu wyrostka robaczkowego, dlatego zawsze trzeba przeanalizować występujące symptomy i wykluczyć poważniejsze przypadłości. Odczuwanie ulgi również notuje się podczas ciepłych okładów, poluzowaniu odzieży oraz wypiciu naparu z melisy lub rumianku. Ulgę w leczeniu bólu kolkowego u dorosłych również mogą przynieść probiotyki, a najczęściej stosowaną bakterią w tym wypadku jest pałeczka kwasu mlekowego. Regularne zażywanie probiotyków pomaga wspierać prawidłowe funkcjonowanie flory fizjologicznej w przewodzie pokarmowym. Nieleczona kolka jelitowa potrafi nawracać i występować u dorosłego człowieka regularnie nawet przez wiele lat, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Podsumowanie

Kolka jelitowa zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest niepożądaną i bardzo uciążliwą dolegliwością. Sposób leczenia różni się w zależności od wieku, natomiast jedynym czynnikiem wspólnym jest tutaj odpowiednia profilaktyka – a ta wiążę się z zażywaniem probiotyków. Jeśli utrzymujemy mikroflorę jelitową w prawidłowej kondycji, jest ona w stanie poradzić sobie z napadami kolki i nie mają one tak gwałtownego przebiegu jak w przypadku nie zadbania o jelita w żaden sposób. A ponieważ probiotyki jednocześnie wykazują dużo więcej właściwości zdrowotnych, warto włączyć je do codziennej diety i cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat.

Koszyk