Urazy sportowe i probiotyki

31 / 12 / 2022 3 min czytania
młody mężczyzna - sportowiec trzyma się za kolano, uraz kolana

Urazy u sportowców to często występujący problem, z którym boryka się wiele osób. Czy probiotyki mogą skrócić czas rekonwalescencji?

  • Sportowcy bardziej niż inni narażeni są również na urazy, niektóre bardziej, a inne mniej bolesne
  • Uraz sportowy powstaje wskutek przekroczenia granic wytrzymałości organizmu
  • Probiotyki stosowane przez sportowców wzmacniają organizm

Sportowcy to szczególna grupa osób posiadających wyjątkowo wymagające organizmy o zwiększonym zapotrzebowaniu na niezbędne mikroelementy. Kaloryczność ich posiłków obliczana jest inaczej niż u człowieka o siedzącym trybie życia, szczególną uwagę przykłada się także do ich komponowania. Sportowcy bardziej niż inni narażeni są również na urazy, niektóre bardziej, a inne mniej bolesne. W zależności od problemu rekonwalescencja może trwać naprawdę długo, a w tym czasie każdy ruch wymaga dodatkowego wspomagania. Czy probiotyki mogą stanowić pomoc dla sportowców i nabytych przez nich urazów?

Polecamy: Sport a probiotyki (1)

Uraz sportowy

Uraz sportowy powstaje wskutek przekroczenia granic wytrzymałości organizmu, zarówno u osób, które zawodowo trenują sport, jak i u tych, które dotychczas ze sportem nie miały nic wspólnego. Jest to zmuszenie się do wykonania czynności wymagającej zbyt dużej – jak na nasze możliwości – siły. Według statystyk, 75% urazów sportowych to nieistotne zdarzenia wymagające drobnego i krótkiego leczenia, natomiast 25% z nich to poważniejsze sytuacje, z profesjonalnym leczeniem i koniecznością przerwania aktywności sportowej. Uraz może zostać spowodowany także zmęczeniem, przeciążeniem, brakiem równowagi, nieprzygotowaniem psychicznym, a także chorobą (nagłą bądź przewlekłą). Jak można zapobiegać urazom? Przede wszystkim trzeba dopasować daną aktywność do naszych możliwości i stanu zdrowia. Niezbędna jest również prawidłowo wykonana rozgrzewka przed treningiem, rozciąganie się. Nie bez znaczenia jest także zdrowy tryb życia nie tylko w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej. Po każdym doznanym urazie niezbędna jest prawidłowo przeprowadzona, regularna rehabilitacja, która pozwoli zapobiec wystąpieniu tego samego problemu w przyszłości.

Polecamy: Sport a probiotyki (2)

Probiotyki pomocą przy urazach sportowych

Przy wystąpieniu urazów sportowych, dużą pomocą oprócz rehabilitacji, medykamentów oraz prawidłowej opieki medycznej, jest wsparcie żywieniowe przynoszące coraz lepsze i lepiej udokumentowane efekty. Sportowcy są szczególnie narażeni na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, wymioty, biegunkę, czy bóle brzucha. Wynika to ze zwiększonego wysiłku organizmu czasem nawet przekraczającego granice wytrzymałości. Probiotyki utrzymują przede wszystkim harmonię, różnorodność i odpowiednią liczbę pożytecznych bakterii w organizmie. Niwelują występujące stany zapalne, które utrudniałyby osiąganie satysfakcjonujących wyników sportowych. Ponadto, probiotyki zażywane u sportowców zmniejszają przepuszczalność jelit i tym samym przyczyniają się do eliminowania patogennych bakterii. Bardzo przydatnymi bakteriami probiotycznymi w tym zakresie są Lactobacillus fermentum. Mogą one ponadto zmniejszać bóle brzucha, a także dyskomfort związany z wystąpieniem ewentualnych biegunek lub wymiotów. Jednym słowem probiotyki stosowane przez sportowców wzmacniają organizm, który często jest wyczerpany intensywnymi treningami. Jeśli mimo tego wspomagania wystąpi uraz, probiotyki pomagają szybciej usunąć zaogniony stan zapalny i dojść do zdrowia. Probiotyki to niekwestionowany sprzymierzeniec dla sportowców, a dzięki przystępnej formule ich zażywania nie kolidują z innymi suplementami, lekami, czy odżywkami. Pamiętajmy, aby dobrać właściwy preparat po konsultacji z lekarzem specjalistą, który zna nasz stan zdrowia i codzienną aktywność.

Koszyk