Co może osłabić nasz mikrobiom?

31 / 03 / 2023 2 min czytania
młoda kobieta w białym stroju medytuje na łące

Często osłabiamy nasz mikrobiom, nawet o tym nie wiedząc. W jaki sposób możemy poprawić jego stan?

  • Dobry stan jelit odpowiada za nasz komfort w codziennym funkcjonowaniu
  • Jeśli zażywanie antybiotyków było wyjątkowo agresywne, może nastąpić przerwanie bariery jelitowej
  • Wiele czynników zaburza prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu

Często sami nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób osłabiamy nasz mikrobiom, czyli mikrobiotę jelitową. Jednocześnie wiemy, że klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia kryje się w jelitach. Tym samym dobry stan jelit odpowiada za nasz komfort w codziennym funkcjonowaniu, za naszą zdolność do unikania infekcji oraz za przyspieszanie procesu łagodzenia stanów zapalnych o różnym podłożu.

Jakie są powody osłabiania mikrobiomu? Jak możemy temu zaradzić?

Antybiotyki i inne leki

Zażywanie antybiotyków, nawet okazjonalnie, potrafi zniszczyć stan jelit na długi czas. Jeśli antybiotykoterapia jest przewlekła, mówimy o 2-4 latach powrotu do pełni zdrowia. Są to długie procesy, które bez dodatkowego wspomagania mogą nie powieść się całkowicie dobrze. Jeśli zażywanie antybiotyków było wyjątkowo agresywne, może nastąpić przerwanie bariery jelitowej i wystąpienie ciężkich, przewlekłych chorób. Kolejną grupą leków, która powoduje zaburzenia jelit, są niesteroidowe leki zapalne, których często niestety nie można w leczeniu zastąpić innymi preparatami.

Polecamy: Profilaktyka przeciwnowotworowa, a probiotyki

Chemia domowa

Jest to dość kontrowersyjna teoria, jednak prawdą jest to, że codziennie korzystamy z całego arsenału zarówno środków czystości, jak i kosmetyków nakładanych na skórę. Często ich skład nie jest tak przejrzysty jak sugeruje etykieta, szczególnie kiedy skorzystamy z przypadkowych produktów, bez znajomości producenta. Codzienny kontakt skóry z tego rodzaju produktami nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Jeszcze gorzej sprawy się mają przy kontakcie z różnego rodzaju środkami ochrony roślin, chemicznymi konserwantami, czy nawozami sztucznymi. Trzeba tutaj bardzo uważać.

Stres

Wbrew pozorom, stres jest jednym z najgorszych czynników powodujących pogarszanie stanu naszego mikrobiomu. Najgroźniejszy – ponieważ często nie zdajemy sobie z niego sprawy przez długi czas, aż nie dojdzie do poważnego uszkodzenia zdrowia. Stres towarzyszy nam w wielu codziennych czynnościach, a dodatkowy pośpiech i różnego rodzaju odczuwana presja, zaburzają stan mikrobioty jelitowej. Jeśli wiemy, że jesteśmy w grupie osób podatnych na stres, warto rozważyć dodatkową suplementację, aby zniwelować jego działanie.

Polecamy: Czy probiotyki mają wpływ na długość naszego życia?

Terapia w chorobach nowotworowych

Chemioterapia i radioterapia, czyli najczęściej spotykane typy terapii w chorobach nowotworowych, bardzo osłabiają funkcjonowanie mikrobiomu jelitowego. Jeśli przechodzimy tego rodzaju leczenie, zdecydowanie warto porozmawiać z lekarzem o potencjalnych preparatach wspomagających organizm i jednocześnie nie obciążających go zanadto z innego powodu. Mowa tu przecież o bardzo poważnych chorobach, których leczenie opiera się przede wszystkim na szybkim hamowaniu rozprzestrzeniania się nowotworu. Niestety dopiero później przychodzi czas na przywrócenie właściwej równowagi.

Podsumowanie

Jeśli zauważymy u siebie takie sygnały jak: zgaga, wzdęcia, biegunki, ogólne osłabienie, a w badaniach wychodzą nam nieprawidłowe parametry, może być to sygnał, że nasz mikrobiom jest bardzo osłabiony i należy zadbać o jego prawidłowy stan. Warto wtedy włączyć do codziennej diety dobrej jakości probiotyki, aby uzupełnić ubytki w zakresie mikroflory jelit, przywrócić równowagę i wspomóc namnażanie dobrych bakterii przy jednoczesnym ograniczeniu rozprzestrzeniania się stanu zapalnego.

Czytaj również

Koszyk