Czy probiotyki mają wpływ na długość naszego życia?
Probiotyki to nieoceniona pomoc przy wielu dolegliwościach, a ich działanie jest stale badane. Jakie są korzyści z przeprowadzenia kuracji probiotycznej?
- Probiotyk oznacza pro bios (dla życia)
- Aby kuracja była skuteczna, trzeba wybierać produkty z przebadanych szczepów
- Odpowiednio dobrane preparaty probiotyczne potrafią całkowicie “przeprogramować” działanie naszych jelit
Probiotyki budzą zainteresowanie już od wielu lat. Ich stosowanie zaczęło się od zalecania przez lekarzy dobierania probiotyku do antybiotyku, zażywanego w stanie poważniejszej choroby. Zatem probiotyki od zawsze uznawane były za preparaty wspomagające leczenie, przyspieszające powrót do zdrowia i regenerujące uszkodzone tkanki. Na przestrzeni lat przeprowadzono szereg badań, w których udowodniono wpływ zażywania probiotyków na wiele chorób lub procesów chorobotwórczych. Na obecnym etapie, po wielu analizach oraz niezliczonej ilości publikacji, zażywanie probiotyków stało się swoistą modą – co z jednej strony bardzo cieszy, a z drugiej jest pewnym ostrzeżeniem, gdyż nie wszyscy podchodzą do tego tematu z rozwagą. Czy probiotyki zatem mogą całościowo wpływać na nasze życie? Czy mogą je przedłużyć swoim działaniem?
Probiotyki – początki
Według oficjalnej definicji WHO z 2002 roku, probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystne skutki zdrowotne. Najczęściej wykorzystywanymi i najlepiej przebadanymi bakteriami probiotycznymi są te z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Oczywiście również inne bakterie wykazują prozdrowotne działanie, jednak najbardziej znane i wykorzystywane są te wspomniane powyżej. Sama nazwa probiotyk oznacza pro bios (dla życia). Probiotyki zawsze są szczepozależne. Oznacza to, że nie istnieje jeden probiotyk działający “na wszystko” – każdy preparat odpowiada za inną przypadłość i będzie pomocny w innych dolegliwościach. Wpływa na to nie tylko rodzaj bakterii probiotycznych, ale także ich ilość, czy zażywane dawki. Na działanie probiotyków wpływa ponadto sposób ich przechowywania, czyli wilgotność otoczenia, dostęp do powietrza (utlenianie) oraz temperatura. Nieprawidłowe przechowywanie (niezgodne z zaleceniami producenta) nigdy nie przyniesie wymiernych korzyści w poprawie stanu zdrowia i może się przyczynić do odrzucenia probiotyku jako skutecznego preparatu.
Polecamy: Czy probiotyki pomagają lepiej spać?
Odpowiednia kuracja probiotyczna
Odpowiednio dobrana i przeprowadzona kuracja probiotyczna pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów w zakresie poprawy stanu zdrowia. Jednak sam termin “kuracja” oznacza, że nie jest to jednorazowe zażycie preparatu probiotycznego, a dłuższy proces, związany z systematycznym przyjmowaniem probiotyków. Aby kuracja była skuteczna, trzeba wybierać produkty z przebadanych szczepów, które u innych pacjentów przyniosły udokumentowaną poprawę stanu zdrowia. Optymalny czas jednorazowej kuracji to 2-3 miesiące. Po tym okresie powinniśmy odczuć pewne zmiany w organizmie. Kuracje tego rodzaju rekomendowane są osobom już chorym na daną dolegliwość, ale również tym, które chorują przewlekle i chcą uniknąć przykrych skutków jej długotrwałego występowania.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrane preparaty probiotyczne potrafią całkowicie “przeprogramować” działanie naszych jelit. Poprzez pilnowanie stanu jakościowego i ilościowego dobrych bakterii probiotycznych, spożywany preparat odpowiada za permanentne wyciszenie stanu zapalnego oraz unikanie złego działania patogennych organizmów. To z kolei przekłada się na mniejszą eksploatację organizmu na walkę z chorobą. Silniejszy organizm to nie tylko łatwiejsza walka z zarazkami w razie zakażenia, ale to również szansa na dłuższe życie bez nieustających infekcji. W każdym z tych przypadków warto zażywać dobre jakościowo probiotyki.