Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
W sieci znaleźć można coraz więcej pozytywnych opinii od osób zażywających probiotyki profilaktycznie. Czy w każdej sytuacji jest to dobry pomysł?
- Zdania ekspertów w tej kwestii są podzielone
- Zawsze jednak należy wziąć pod uwagę skład danego preparatu probiotycznego
- Część ekspertów twierdzi, że nie ma sensu ich zażywania u osób zdrowych
Powszechnie wiadomo, ile dobrego mogą przynieść probiotyki. Osoby chore na wiele przypadłości, szukają wsparcia w preparatach probiotycznych pomimo zażywania odpowiednich leków przepisanych im przez lekarza. Takie postępowanie jest zdecydowanie właściwe, gdyż oprócz bezpośredniego działania substancją leczniczą, również stabilizujemy stan naszej mikroflory jelitowej dzięki probiotykom. Wiadomo bowiem, że dobry, różnorodny i stabilny jej skład to coś, do czego każdy powinien dążyć, aby utrzymać organizm w zdrowiu. Wątpliwości przeważnie budzi moment, kiedy już wyleczymy daną dolegliwość, uśpimy ją, bądź całkowicie wyeliminujemy nawet z prognoz na późniejsze lata. Czy warto dalej zażywać probiotyki w takiej sytuacji? A może najlepiej byłoby je zażywać profilaktycznie, nawet kiedy nic nam nie dolega? Poniżej, w kilku słowach, postaramy się rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na te pytania. Należy jednak mieć na uwadze, że zdania ekspertów w tej kwestii są podzielone.
Zalety przyjmowania probiotyków profilaktycznie
Wiele osób twierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania probiotyków profilaktycznie i zażywania ich przez cały rok. Jeśli często zapadamy na różne infekcje, łapiemy gorsze samopoczucie i objawy typowe dla przeziębienia, wtedy warto zażywać je na dłuższą metę. Będą stale dbały o jelita, nie dopuszczając złych bakterii wewnątrz organizmu. Regularne dbanie o skład mikroflory jelitowej przynosi duże korzyści, ponieważ nie musimy jej później szybko “uzupełniać” w przypadku infekcji i kiepskiego jej stanu. Również osoby, które często odczuwają nieprzyjemności ze strony układu trawiennego, odczują w dłuższej perspektywie zbawienny wpływ probiotyków na ich organizm. Zawsze jednak należy wziąć pod uwagę skład danego preparatu probiotycznego i to, czy działa on na obszary, które nas najbardziej interesują. Nie odnajdziemy bowiem żadnych zalet z profilaktycznego przyjmowania preparatów redukujących poziom stresu, jeśli borykamy się jedynie z nawracającymi problemami skórnymi.
Wady przyjmowania probiotyków profilaktycznie
Wśród przeciwników profilaktycznego przyjmowania probiotyków często pojawiają się głosy, że nie ma sensu ich zażywania u osób zdrowych. Jest to bardzo ważny głos, z którym ciężko dyskutować. Jeśli ktoś nie boryka się z żadnymi problemami zdrowotnymi, nie ma szczególnej potrzeby, aby dodatkowo wspierać jelita dobrymi bakteriami. Oczywiście kwestią niepewną jest to, na ile jesteśmy w stanie dokładnie określić swój stan zdrowia. Jeśli mamy wątpliwości, zdecydowanie warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże ustalić, czy korzyści wynikające ze stałego przyjmowania probiotyków na pewno są odpowiednio wysokie i czy w przypadku zachorowania nasze jelita lepiej poradzą sobie z ewentualnym zagrożeniem. Niektórzy zdrowi pacjenci stosują przerywaną metodę zażywania probiotyków, stosując je np. przez 20 dni w miesiącu lub 3 miesiące z rzędu, a potem 1 miesiąc przerwy. Taki schemat również ma wiele zalet, gdyż dajemy organizmowi czas na samodzielne uzupełnienie ubytków mikroflory.
Podsumowanie
Jak widać z powyższego opisu, kwestię tego czy zażywać probiotyki profilaktycznie czy też nie, zawsze warto rozważyć w oparciu o indywidualny stan zdrowia danej osoby. Zupełnie inne będą zalecenia dla chorych zmagających się w przewlekłym zapaleniem jelit, a inne dla kogoś, kto raz na jakiś czas ma nawracające mdłości, czy biegunki. Na pewno jeszcze inny schemat zażywania lekarz zaleci osobie cierpiącej na alergie, problemy metaboliczne, czy sportowcom przygotowującym się do wyczerpujących zawodów. Słuchajmy swojego organizmu i wybierajmy zgodnie z jego potrzebami. To jedyny właściwy klucz.