Probiotyki dla dzieci i niemowląt

30 / 04 / 2022 3 min czytania
dziecko z peleryną w trakcie zabawy w superbohatera
Zażywanie probiotyków w przypadku dzieci jest nieco inne niż u dorosłych. Jakie są najczęstsze dolegliwości u dzieci, w których probiotyki są najbardziej potrzebne?

  • Zaparcia, biegunki oraz problemy skórne dotykają także najmłodszych
  • Wybierając odpowiedni produkt, wspieramy zachowanie równowagi w organizmie dziecka
  • Probiotyki dla dzieci występują w różnej formie

Probiotyki dzięki swoim właściwościom działają wspomagająco na organizm zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wielu Rodziców podaje dzieciom probiotyki jedynie w okresie antybiotykoterapii, co jest oczywiście korzystne, jednak nie jest to jedyna sytuacja, kiedy mogą one pomóc. Poniżej przedstawiamy kilka przypadłości dziecięcych, w których warto rozważyć zastosowanie probiotyków.

 

Zaparcia u dzieci

Zaparcia to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, szczególnie w przypadku małych dzieci. Zalegająca treść jelitowa powoduje dyskomfort i ból, przez co dziecko staje się płaczliwe. Jeśli nasza pociecha ma tendencję do zaparć, warto podawać mu probiotyki profilaktycznie. Jeśli przypadłość nie jest wywołana stanem zapalnym lub poważniejszą chorobą, wystarczy już krótki okres zażywania preparatu aby wyrównać mikrobiotę oraz ubytki w barierze jelitowej. Po tym czasie jelita zostaną zasiedlone przez odpowiednią ilość pożytecznych bakterii, dzięki którym zaparcia nie wrócą.

AZS u dzieci

Atopowe zapalenie skóry, które jest stanem zapalnym wywołującym silny świąd i zmianę wyglądu skóry, również można wyregulować stosując probiotyki. Dolegliwość ta spotyka dzieci nawet 10-krotnie częściej niż osoby dorosłe. Jak wiadomo, dzieciom bardziej dokucza różnego rodzaju dyskomfort i krócej są w stanie znieść świąd, dlatego też leczenie AZS u dzieci powinno być szybkie i zdecydowane. Probiotyki można włączyć do leczenia w każdym momencie i najlepiej stosować je również po zakończeniu kuracji. Tylko skrupulatna, nieprzerywana kuracja będzie mogła przynieść wymierne efekty w postaci codziennego komfortu u najmłodszych.

 

Kolka jelitowa u dzieci

Kolka jelitowa występująca u osób w każdym wieku powoduje gwałtowny i nieustępliwy ból. Dzieci, a dokładniej niemowlęta w pierwszych trzech miesiącach swojego życia bardzo często cierpią na kolkę jelitową. Dyskomfort pokazują długim płaczem, występującym nawet codziennie, najczęściej w godzinach wieczornych. Podawanie probiotyków w tym okresie przyczyni się znacząco do zapobiegania powstawania zbyt dużej ilości gazów, co przełoży się na zdecydowanie lepsze samopoczucie u dziecka. Nie jest to co prawda dużym pocieszeniem, ale warto wiedzieć, że kolka jelitowa u niemowląt spotyka nawet 40% najmłodszych dlatego też tak ważne jest, aby znać sposoby na walkę z jej następstwami.

Biegunka u dzieci

Biegunka u dzieci występuje dość często i najczęściej powiązana jest z problemami pokarmowymi. Przy wyborze odpowiednich preparatów probiotycznych w tym wypadku trzeba kierować się zasadą, że im łagodniejszy skład, tym bezpieczniejszy dla dziecka. Dzieci nie potrzebują agresywnych produktów, aby ich mikrobiota wróciła do równowagi. Należy także zwrócić uwagę na formę podawania probiotyku – dzieci zdecydowanie lepiej tolerują saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie, o ile mają dobry bądź neutralny smak. Pamiętajmy także o prawidłowym dawkowaniu dobranym odpowiednio do wagi oraz wieku dziecka. uśmiechnięte niemowle

Podsumowanie

Probiotyki są ważnymi preparatami również w przypadku dzieci. Ich długotrwała, przemyślana suplementacja może przynieść wymierne korzyści w walce z wieloma dolegliwościami. Dzięki temu, że probiotyki występują w różnej formie (nie tylko jako tabletki), dzieci przyjmują je chętnie i bez problemów. Pamiętajmy, że probiotyki to nie tylko doraźna pomoc w przypadku ostrego bólu, nagłej dolegliwości, czy znacznego dyskomfortu. Probiotyki najlepiej zażywać przez cały czas, aby zapobiegać w przyszłości nawrotom chorób, znacznego pogorszenia samopoczucia oraz ogólnej kondycji. Utrzymywanie równowagi i zróżnicowanego składu dobrych bakterii w jelitach już od najmłodszych lat, z całą pewnością doprowadzi do ogólnej dobrej kondycji organizmu w wieku dorosłym.

Koszyk