Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
zmiany atopowe skóry dłoni
31 / 01 / 2022 3 min czytania

Probiotyki a AZS

Czy probiotyki mogą skutecznie pomóc w walce z atopowym zapaleniem skóry? Sprawdzamy informacje.

  • AZS to bardzo uciążliwa przypadłość, inaczej zwana egzemą
  • Skóra przy AZS jest bardzo przesuszona i skłonna do przyjmowania szkodliwych patogenów
  • Przyjmowanie probiotyków może skutecznie pomóc

Regularne przyjmowanie probiotyków skutecznie działa na bardzo dużo przypadłości i pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji. Probiotyki są naszym sprzymierzeńcem między innymi w walce z nadciśnieniem, cukrzycą, nadwagą, nietolerancją laktozy oraz glutenu. Są także skuteczne przy poprawie nastroju, problemach z koncentracją, a także przy budowaniu odporności (nie tylko w sezonie jesienno-zimowym). Probiotyki stanowią również dużą pomoc dla sportowców i ich wydajności, a także innych osób trenujących regularnie. Tym samym preparaty probiotyczne wykazują szerokie spektrum działania z korzyścią dla różnych organizmów. Jednym z zagadnień, które interesuje wiele osób jest wpływ probiotyków na walkę z atopowym zapaleniem skóry. Czy mogą w tym pomóc?

Polecamy: Probiotyki dla pięknej skóry

Atopowe zapalenie skóry – informacje

Na wstępie zamieszczamy kilka słów wyjaśnienia, czym jest atopowe zapalenie skóry. To bardzo uciążliwa przypadłość, inaczej zwana egzemą. Charakteryzuje się stanem zapalnym skóry oraz silnym świądem, przez co osobie chorej ciężko jest skupić się na czymkolwiek innym niż uporczywe drapanie. AZS występuje częściej u dzieci niż u osób dorosłych (nawet 10-krotnie). Najczęściej występuje na szyi, twarzy, ramionach i nogach. Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry są złożone. Mówi się o współwystępowaniu czynników genetycznych wraz ze środowiskowymi. Jeśli mowa o czynnikach genetycznych, to tutaj wiele badań potwierdza jeden fakt – jeśli któryś z rodziców cierpi na AZS, to niestety dziecko jest również bardzo narażone na tę przypadłość. Można wręcz stwierdzić, że bardzo ciężko będzie je przed nim uchronić. Według różnorodnych badań, nawet 70% chorych cierpi na AZS “rodzinnie”, czyli w domu rodzinnym występuje więcej niż jedna osoba chora. Na czynniki środowiskowe natomiast składa się dużo więcej zagadnień, a są nimi przede wszystkim: stopień zanieczyszczenia środowiska, alergeny, różne zakażenia, a nawet stres. Skóra atopowa ma również różnego rodzaju defekty, które sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego – przede wszystkim jest wrażliwa, przesuszona i łatwiej wchłania chemiczne czynniki drażniące. Aby ułatwić codziennie funkcjonowanie chorym na AZS, dostępnych jest na rynku wiele kosmetyków łagodzących stan zapalny i przynoszących ulgę. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja w trakcie kąpieli (np. branie krótkiego, chłodnego prysznica zamiast długich kąpieli) oraz ubieranie ubrań, które nie są wykonane ze sztucznych materiałów.

Polecamy: Probiotyki przy alergiipiękna kobieta z problemami skóry twarzy

Probiotyki przy AZS – jak mogą pomóc?

Jednym z nieoczywistych sposobów radzenia sobie z atopowym zapaleniem skóry jest zażywanie probiotyków. Szczególnie korzystnie w tej przypadłości działają te preparaty, które można zażywać w formie zewnętrznej, czyli najczęściej wszelkiego rodzaju kremy, maści i tym podobne. Ponieważ skóra przy AZS jest bardzo przesuszona i tym samym skłonna do przyjmowania szkodliwych patogenów, jednym z najważniejszych zadań probiotyków w tym przypadku będzie utrzymanie w dobrej kondycji jej mikrobiomu. Nakładając krem z probiotykiem umieszczamy korzystne bakterie na naskórku i tam zaczynają one swoją pracę. Ponadto, probiotyk pobudza układ immunologiczny do prawidłowej pracy i walki ze złymi drobnoustrojami co powoduje, że nie mogą się namnażać. Niemal w ten sam sposób działają probiotyki przyjmowane doustnie z tą różnicą, że tutaj bakterie probiotyczne dostarczamy do organizmu od wewnątrz. Przy tej metodzie lepsze efekty przynosi długofalowe działanie, nawet wtedy, kiedy nie zauważamy zaostrzenia choroby. Niewątpliwie warto rozważyć przyjmowanie probiotyków jeśli cierpimy na atopowe zapalenie skóry – zarówno doraźnie w formie kosmetyku, jak i na dłuższą metę w formie preparatów doustnych.