Bakterie Lactobacillus w probiotykach
Do najbardziej znanych i najlepiej przebadanych bakterii probiotycznych należą bakterie rodzaju Lactobacillus. Jaki mają wpływ na nasze zdrowie?
- Bakterie Lactobacillus mają zdolność przystosowywania się do różnych, nawet trudnych warunków
- Wybierając probiotyk, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj znajdujących się w danym preparacie bakterii
- Preparaty zawierające bakterii Lactobacillus reuteri wspomagają leczenie ostrych biegunek infekcyjnych
Probiotyki to specjalnie wyselekcjonowane szczepy kultury bakterii lub drożdży, które podawane w odpowiednich ilościach, wykazują działanie prozdrowotne. Do najbardziej znanych i najlepiej przebadanych bakterii probiotycznych należą bakterie rodzaju Lactobacillus, stanowiące najliczniejszą grupę spośród bakterii kwasu mlekowego. Rodzaj obejmuje około 150 gatunków. Są to bakterie gram-dodatnie, większość z nich wykazuje zdolność zamiany laktozy i innych prostych cukrów w kwas mlekowy. Bakterie Lactobacillus mają zdolność przystosowywania się do różnych, nawet trudnych warunków (tlenowych i beztlenowych), ponadto dobrze tolerują środowisko kwaśne. Produkując kwas mlekowy, zakwaszają środowisko, co niekorzystnie wpływa na inne mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy o charakterze patogennym. Ich działanie antagonistyczne wobec innych drobnoustrojów polega również na aktywnym przyleganiu do ścian jelita – tworzą mikroflorę, która konkuruje z innymi mikroorganizmami o składniki pokarmowe. Stymulują również produkcję przeciwciał IgA, niezwykle ważnych dla funkcjonowania naszego układu odpornościowego.
Polecamy: Probiotyki w profilaktyce osteoporozy
Lactobacillus – działanie probiotyczne
Wybierając probiotyk, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj znajdujących się w danym preparacie bakterii (np. Lactobacillus), ale i na konkretny szczep – poszczególne szczepy wykazują różne działanie prozdrowotne. Preparat probiotyczny musi zawierać tylko przebadane szczepy, których dobroczynne działanie zostało potwierdzone klinicznie.
Polecamy: Probiotyki a poziom „złego cholesterolu”
Lactobacillus rhamnosus (Lactobacillus GG)
Bakterie Lacobacillus rhamnosus zapobiegają i skraca czas przebiegu biegunek o różnym podłożu. Preparaty zawierające Lactobacillus GG można z powodzeniem stosować w biegunkach podróżnych, poantybiotykowych, a także infekcyjnych, również wywołanych rotawirusami. Bakterie wykazują działanie przeciwpróchnicowe. Zmniejszają ryzyko występowania chorób alergicznych (m.in. atopowego zapalenia skóry, alergii na mleko krowie), dlatego zaleca się ich przyjmowanie w ciąży i podawanie noworodkom. Warto sięgać po preparaty zawierające Lactobacillus rhamnosus w przypadku zespołu jelita drażliwego. Lactobacillus acidophilus Bakterie wspomagają układ pokarmowy, zakwasza środowisko, wspomaga produkcję kwasu foliowego i witamin z grupy B. Probiotyk polecany jest osobom zmagającym się z dolegliwościami ze strony jelit (wspomaga m.in. terapię choroby Leśniowskiego-Crohona czy wrzodziejącego zapalenia jelit). Preparaty z Lactobacillus acidophilus warto stosować w profilaktyce nawracających zakażeń układu moczowego i infekcji intymnych. Lactobacillus casei Probiotyki zawierające bakterie Lactobacillus casei stosuje się głównie w celu zapobiegania i leczenia biegunek, a także w przypadku innych dolegliwości ze strony jelit. Lactobacillus plantarum Bakterie Lactobacillus plantarum mają zdolność katabolizmu argininy i wytwarzanie tlenku azotu, który hamuje wzrost innych bakterii, reguluje perystaltykę jelit i wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym. Probiotyk może być stosowany w biegunkach infekcyjnych. Wspomaga leczenie stanów zapalnych przewodu pokarmowego, może być pomocny przy nieswoistych zapaleniach jelit. Stosowany jest także w leczeniu innych chorób, np. alergii, nadciśnienia tętniczego czy chorób układu sercowego. Lactobacillus reuteri Preparaty zawierające bakterii Lactobacillus reuteri wspomagają leczenie ostrych biegunek infekcyjnych, warto po nie sięgać w przypadku zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego oraz w profilaktyce alergii. Pomaga w eradykacji Helicobacter pylori.