Rabaty naliczają się w podsumowaniu zamówienia / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Rabaty naliczają się w podsumowaniu zamówienia / Wysyłki: Pon-Czw
cholesterol
15 / 01 / 2021 3 min czytania

Probiotyki a poziom „złego cholesterolu”

Do czego potrzebny nam cholesterol. Czym różni się cholesterol HDL od LDL? Czy probiotyki mogą pomóc w obniżeniu „złego” cholesterolu?

  • Jedną z przyczyn występowania choroby niedokrwiennej serca, jest miażdżyca tętnic wieńcowych
  • Jest to ściśle związane z wysokim poziomem „złego” cholesterolu we krwi
  • Badania wskazują, że niektóre probiotyki, mogą wpływać na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi

Choroby serca i choroby układu krążenia, do których zaliczają się schorzenia związane z nadciśnieniem, poziomem cholesterolu, cukrzycą, a także paleniem tytoniu, są najczęstszą przyczyną śmierci nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Według statystyk choroby niedokrwienne serca, które wraz z chorobami naczyniowymi mózgu stanowią główną przyczynę zgonów w wyniku schorzeń układu krążenia, w 2016 r. były przyczyną 119,4 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców Unii. Z kolei według danych GUS w 2018 r. w Polsce z powodu chorób układu krążenia odnotowano 437,2 zgony na 100 tysięcy mieszkańców, w tym 112,9 z powodu choroby niedokrwiennej serca. Jedną z przyczyn występowania choroby niedokrwiennej serca, zwanej również chorobą wieńcową, jest miażdżyca tętnic wieńcowych, co ściśle związane jest z wysokim poziomem „złego” cholesterolu we krwi.

Polecamy: Probiotyki w profilaktyce osteoporozy

Do czego potrzebny jest cholesterol

Cholesterol to organiczny związek chemiczny należący do grupy lipidów, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem budulcowym błon komórkowych, a także osłonek mielinowych chroniących włókna nerwowe przed uszkodzeniami, bierze udział w produkcji witaminy D i innych hormonów steroidowych, wykorzystywany jest do produkcji żółci, która ułatwia proces trawienia tłuszczów. Część cholesterolu dostarczana jest z pożywieniem (tłuszcze zwierzęce, produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak tłusty nabiał, czerwone mięso), ale większość wytwarzana jest przez organizm, głównie w wątrobie, ale również w jelitach i w skórze. Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi, do komórek transportowany jest w postaci cząsteczek zwanych lipoproteinami. „Dobry” i „zły” cholesterol to potoczne nazwy dwóch typów lipoprotein – HDL i LDL. poziom cholesterolu we krwi

„Dobry” i „zły” cholesterol

HDL (High Density Lipoprotein), tzw. „dobry” cholesterol, to lipoproteiny o wysokiej gęstości. Ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru cholesterolu z tkanek z powrotem do wątroby. Odpowiednio wysokie stężenie „dobrego” cholesterolu pozytywnie oddziałuje na stan układu krążenia, zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału mięśnia sercowego. U mężczyzn poziom cholesterolu HDL powinien być wyższy nić 40 mg/dL, natomiast u kobiet – wyższy niż 45 mg/dL. LDL (Low Density Lipoprotein), tzw. „zły” cholesterol, to lipoproteiny o niskiej gęstości. W odróżnieniu od frakcji HDL, lipoproteiny LDL odpowiedzialne są za transport cholesterolu z wątroby do tkanek organizmu. Ich nadmiar negatywnie oddziałuje na zdrowie i sprzyja rozwojowi miażdżycy. Jeśli komórki otrzymają więcej cholesterolu, niż są w stanie przyjąć, będzie on odkładał się w ścianach tętnic. Poziom „złego” cholesterolu nie powinien przekraczać 100 mg/dL.

Polecamy: Probiotyki przy alergiach i nietolerancjach pokarmowych

Czy probiotyki mogą pomóc w obniżeniu „złego” cholesterolu?

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które (w odpowiednich ilościach) po spożyciu zapewniają gospodarzowi określone korzyści zdrowotne. Badania wskazują, że niektóre probiotyki, chodzi przede wszystkim o dwa typy bakterii LactobacillusL.plantarum i L.reuteri, mogą wpływać na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie McGill w Montrealu wzięło udział 127 osób z podwyższonym cholesterolem LDL. Połowa badanych przyjmowała codziennie probiotyk, natomiast druga połowa – placebo. Po 9 tygodniach poziom „złego” cholesterolu w grupie, która otrzymywała probiotyki, był niższy o 11,6%, przy czym poziom cholesterolu HDL nie zmienił się.