Co warto wiedzieć o probiotykach?

12 / 05 / 2021 2 min czytania
młoda dziewczyna z otwartą książką na rysunkowym tle

Probiotyki pomagają zachować równowagę mikroflory jelitowej. Jak przechowywać preparaty probiotyczne i kiedy je przyjmować? Co warto o nich wiedzieć?

  • Probiotyki mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie
  • Na rynku dostępne są bardzo różne preparaty probiotyczne i suplementy diety zawierające probiotyki
  • W preparatach probiotycznych najważniejsze są żywe kultury bakterii

Wzmacniają naszą odporność, leczą biegunki, łagodzą objawy nietolerancji laktozy, pomagają walczyć z nadwagą, zapobiegają infekcjom układu moczowego, pomagają w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Probiotyki, tzw. dobre bakterie, mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, również psychiczne. Warto po nie sięgać profilaktycznie, są wręcz obowiązkowe w trakcie antybiotykoterapii. Po jakie sięgać dla zdrowia i co warto o nich wiedzieć?

Czym są probiotyki?

WHO definiuje probiotyki jako żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach, korzystnie wpływają na zdrowie gospodarza. Te wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, spełniające ściśle określone kryteria, zasiedlają przewód pokarmowy. Tam, namnażając się, konkurują z mikroorganizmami patogennymi o dostęp do substancji odżywczych, hamują ich rozwój poprzez wytwarzanie niekorzystnych dla nich substancji (bakteriocyn, nadtlenku wodoru, kwasów organicznych) i uniemożliwiają im kolonizację. W ten sposób tworzą naturalną barierę ochronną.

 

Polecamy: Co warto wiedzieć o Bifidobakteriach?

Od czego zależy skuteczność probiotyków?

Na rynku dostępne są bardzo różne preparaty probiotyczne i suplementy diety zawierające probiotyki. Jednak, jak pokazują liczne kontrole, nie wszyscy producenci grają fair. Okazuje się bowiem, że wiele produktów nie zawiera żywych kultur bakterii (lub drożdży). Trzeba również wiedzieć, że działanie probiotyków jest szczepozależne, dlatego na opakowaniu powinna znajdować się pełna, trzyczłonowa nazwa szczepu (rodzaj bakterii, gatunek, określony szczep), np. Bifidobacterium animalis AMT 30 czy Lactobacillus plantarum AMT14. Warto również pamiętać, że dobry preparat nie musi zawierać kilkunastu szczepów probiotycznych – może zawierać kilka, najważniejsze, by mikroorganizmy były przebadane klinicznie i bezpieczne dla zdrowia.

Polecamy: Kto powinien stosować probiotyki?poszukiwanie odpowiedzi

Jak przechowywać preparaty probiotyczne, by nie traciły swoich dobroczynnych właściwości?

W preparatach probiotycznych najważniejsze są żywe kultury bakterii. Aby ich ilość nie spadała, a produkt nie tracił swoich właściwości, powinien być odpowiednio przechowywany. Co to oznacza? Najlepsze będą miejsca o stosunkowo niskiej wilgotności i stałej temperaturze. Producenci przeważnie podają informację o tym, jak przechowywać dany produkt. Niektóre preparaty w okresie ich ważności można przechowywać w temperaturze pokojowej (15 – 25°C), jednak mimo wszystko najbezpieczniej przechowywać je w lodówce. Optymalna jest temperatura 2 – 8°C, która gwarantuje trwałość i przeżywalność żywych kultur bakterii.

Kiedy przyjmować probiotyki?

Probiotyki pomagają zachować równowagę mikroflory jelitowej i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Chociaż istnieją pewne przeciwskazania, większość pacjentów może przyjmować je profilaktycznie. Zdecydowanie warto sięgać po nie podczas antybiotykoterapii (antybiotyki zniszczą nie tylko mikroorganizmy patogenne, ale również probiotyczne). Probiotyki polecane są przy niektórych schorzeniach i dolegliwościach, np. przy nawracających infekcjach, zespole jelita drażliwego czy zakażeniach H.pylori.

Naturalne probiotyki – gdzie ich szukać?

Bakterie probiotyczne znajdziemy również w niektórych produktach spożywczych. Chodzi przede wszystkim o fermentowane napoje mleczne i kiszonki. Do codziennej diety warto więc włączyć na stałe m.in. jogurt naturalny, kefir, maślankę, kiszoną kapustę i kiszone ogórki, zakwas z buraków czy kwas chlebowy. Z kolei takie produkty jak np. banany, żurawina, cebula, czosnek, czerwona kapusta, orzechy i niektóre zboża są naturalnymi prebiotykami i stymulują namnażanie się bakterii probiotycznych.

Koszyk