dziewczynka w trakcie spaceru zainteresowana przyrodą
31 / 08 / 2021 3 min czytania

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – czym się różnią?

W aptekach i sklepach internetowych mamy do wyboru wiele probiotyków, prebiotyków oraz synbiotyków. Czy wiesz, czym się różnią?

  • Właściwości prozdrowotne probiotyków udowodniono już wiele lat temu
  • Prebiotyki to składniki odżywcze, które są pożywką dla probiotyków
  • Synbiotyk do połączenie probiotyków i prebiotyków

Już dobre kilka lat temu probiotyki w powszechnej świadomości Pacjentów zyskały miano produktów uzupełniających codzienną dietę, działających wspomagająco na organizm i wykazujących wiele właściwości prozdrowotnych. Probiotyki wspomagają pracę układu pokarmowego, odbudowują dobrą mikroflorę, ale równocześnie wspomagają chorych na cukrzycę, osoby z nadciśnieniem, sportowców i tych, którzy często podróżują. Wykazują też dobre działanie na cerę i włosy. Wspomagają walkę z otyłością, infekcjami dróg moczowych oraz innymi infekcjami intymnymi. Można śmiało stwierdzić, że probiotyki, przy długofalowym stosowaniu, pozytywnie działają na każdy organizm. W ostatnim czasie jednak coraz częściej słyszymy o prebiotykach oraz o synbiotykach. Czym one są i jak działają?

Polecamy: Probiotyki a prebiotykigrupa ludzi korzystających ze smartfonów oraz tabletów

Prebiotyki

Prebiotyki to składniki odżywcze, które są pożywką dla probiotyków (bakterii jelitowych). Dzięki temu, także działają pozytywnie na nasz organizm, gdyż powodują zwiększenie ilości pożytecznych bakterii w naszych jelitach. Są to produkty roślinne, które spełniają kilka podstawowych wymogów, a mianowicie:

  • muszą poddawać się obróbce termicznej
  • muszą obniżać pH w naszych jelitach
  • muszą skutecznie stymulować wzrost szczepów bakterii, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie ogólne
  • muszą być odporne na działanie enzymów pochodzących z przewodu pokarmowego

Jeśli prebiotyk spełni wszystkie powyższe wymagania, wtedy po spożyciu, trafia w niezmienionej formie do jelita grubego i ulegają fermentacji. Prebiotyków możemy szukać wśród takich produktów jak: banany, miód, cebula, mleko, pomidory pszenica. W żywności przetworzonej również można znaleźć dobre źródła prebiotyków, m.in. w: jogurtach, pieczywie, zupach, sosach, dżemach, a także we wszelkiego rodzaju mieszankach mlecznych dla niemowląt. Najczęściej człowiek spożywa wystarczającą ilość prebiotyków zachowując tradycyjną dietę i nie ma potrzeby ich dodatkowej suplementacji. Jednak w sytuacjach, kiedy zmuszeni jesteśmy do ubogiej, bądź monotonnej diety, możemy zakupić prebiotyki w każdej aptece. Najczęściej występują w postaci syropu, ale dostępne są również kapsułki, czy saszetki do rozpuszczenia w wodzie.

Polecamy: Czym są probiotyki?

Synbiotyki

W dużym skrócie można powiedzieć, że synbiotyk to probiotyk (szczepy bakterii z grupy Lactobacillus lub Bifidobacterium) + prebiotyk (podłoże dla rozwoju bakterii probiotycznych). Preparaty te działają skutecznie dzięki połączeniu odpowiednich składników z obu grup. Preparaty synbiotyczne wykazują dużą aktywność bakterii oraz ich podwyższone namnażanie. Do tej pory opisano następujące korzyści ze stosowania synbiotyków:

  • jednoczesne zapobieganie biegunkom oraz zaparciom
  • działanie przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne
  • poprawa wchłaniania składników odżywczych
  • wspomaganie pracy wątroby, przeciwdziałanie jej stłuszczeniu
  • korzystne działanie w walce z atopowym zapaleniem skóry
  • uregulowanie glikemii na czczo
  • pomoc w wyrównaniu ciśnienia krwi

Jak widać z powyższego, z pewnością warto sięgnąć po preparaty synbiotyczne i włączyć je do codziennej diety.

Co wybrać – probiotyk, prebiotyk czy synbiotyk?

Wybierając produkty mające wspomóc nasz organizm, przede wszystkim musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się, jakiego działania oczekujemy, jakie parametry chcemy polepszyć i jaka częstotliwość stosowania preparatu nie będzie dla nas uciążliwa. W kolejnym kroku musimy sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt na pewno jest dobry, tj. czy zawiera odpowiednią ilość bakterii probiotycznych i czy pochodzą one ze zbadanych grup. Nie warto sięgać po pierwszy lepszy preparat, gdyż może zawieść nasze oczekiwania i nie przynieść spodziewanego rezultatu.