Jesteśmy jedyną polską firmą zajmującą się probiotykami dla ludzi należącą do International Probiotics Association.

KOSZYK (0)

AKTUALNOŚCI

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – czym się różnią?

31 sierpnia 2021 | autor: ns

W aptekach i sklepach internetowych mamy do wyboru wiele probiotyków, prebiotyków oraz synbiotyków. Czy wiesz, czym się różnią?

 • Właściwości prozdrowotne probiotyków udowodniono już wiele lat temu
 • Prebiotyki to składniki odżywcze, które są pożywką dla probiotyków
 • Synbiotyk do połączenie probiotyków i prebiotyków

Już dobre kilka lat temu probiotyki w powszechnej świadomości Pacjentów zyskały miano produktów uzupełniających codzienną dietę, działających wspomagająco na organizm i wykazujących wiele właściwości prozdrowotnych.

Probiotyki wspomagają pracę układu pokarmowego, odbudowują dobrą mikroflorę, ale równocześnie wspomagają chorych na cukrzycę, osoby z nadciśnieniem, sportowców i tych, którzy często podróżują. Wykazują też dobre działanie na cerę i włosy. Wspomagają walkę z otyłością, infekcjami dróg moczowych oraz innymi infekcjami intymnymi.
Można śmiało stwierdzić, że probiotyki, przy długofalowym stosowaniu, pozytywnie działają na każdy organizm. W ostatnim czasie jednak coraz częściej słyszymy o prebiotykach oraz o synbiotykach. Czym one są i jak działają?

 

Polecamy: Probiotyki a prebiotyki

Prebiotyki

Prebiotyki to składniki odżywcze, które są pożywką dla probiotyków (bakterii jelitowych). Dzięki temu, także działają pozytywnie na nasz organizm, gdyż powodują zwiększenie ilości pożytecznych bakterii w naszych jelitach. Są to produkty roślinne, które spełniają kilka podstawowych wymogów, a mianowicie:

 • muszą poddawać się obróbce termicznej
 • muszą obniżać pH w naszych jelitach
 • muszą skutecznie stymulować wzrost szczepów bakterii, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie ogólne
 • muszą być odporne na działanie enzymów pochodzących z przewodu pokarmowego

Jeśli prebiotyk spełni wszystkie powyższe wymagania, wtedy po spożyciu, trafia w niezmienionej formie do jelita grubego i ulegają fermentacji. Prebiotyków możemy szukać wśród takich produktów jak: banany, miód, cebula, mleko, pomidory pszenica. W żywności przetworzonej również można znaleźć dobre źródła prebiotyków, m.in. w: jogurtach, pieczywie, zupach, sosach, dżemach, a także we wszelkiego rodzaju mieszankach mlecznych dla niemowląt. Najczęściej człowiek spożywa wystarczającą ilość prebiotyków zachowując tradycyjną dietę i nie ma potrzeby ich dodatkowej suplementacji. Jednak w sytuacjach, kiedy zmuszeni jesteśmy do ubogiej, bądź monotonnej diety, możemy zakupić prebiotyki w każdej aptece. Najczęściej występują w postaci syropu, ale dostępne są również kapsułki, czy saszetki do rozpuszczenia w wodzie.

 

Polecamy: Czym są probiotyki?

Synbiotyki

W dużym skrócie można powiedzieć, że synbiotyk to probiotyk (szczepy bakterii z grupy Lactobacillus lub Bifidobacterium) + prebiotyk (podłoże dla rozwoju bakterii probiotycznych). Preparaty te działają skutecznie dzięki połączeniu odpowiednich składników z obu grup. Preparaty synbiotyczne wykazują dużą aktywność bakterii oraz ich podwyższone namnażanie. Do tej pory opisano następujące korzyści ze stosowania synbiotyków:

 • jednoczesne zapobieganie biegunkom oraz zaparciom
 • działanie przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne
 • poprawa wchłaniania składników odżywczych
 • wspomaganie pracy wątroby, przeciwdziałanie jej stłuszczeniu
 • korzystne działanie w walce z atopowym zapaleniem skóry
 • uregulowanie glikemii na czczo
 • pomoc w wyrównaniu ciśnienia krwi

Jak widać z powyższego, z pewnością warto sięgnąć po preparaty synbiotyczne i włączyć je do codziennej diety.

Co wybrać – probiotyk, prebiotyk czy synbiotyk?

Wybierając produkty mające wspomóc nasz organizm, przede wszystkim musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się, jakiego działania oczekujemy, jakie parametry chcemy polepszyć i jaka częstotliwość stosowania preparatu nie będzie dla nas uciążliwa. W kolejnym kroku musimy sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt na pewno jest dobry, tj. czy zawiera odpowiednią ilość bakterii probiotycznych i czy pochodzą one ze zbadanych grup. Nie warto sięgać po pierwszy lepszy preparat, gdyż może zawieść nasze oczekiwania i nie przynieść spodziewanego rezultatu.

0

Your Cart