Co zrobić, żeby bakterie probiotyczne zadziałały?
Co zrobić, żeby preparat probiotyczny był jeszcze bardziej skuteczny? Jest na to kilka niezawodnych sposobów.
- Każdy preparat probiotyczny wymaga odpowiedniego przechowywania
- Kapsułki najlepiej popijać napojem o temperaturze pokojowej
- Sposób żywienia również ma znaczenie podczas przyjmowania probiotyków
Probiotyki zyskały dużą popularność ze względu na fakt, że można wykorzystać ich dobroczynne działanie w wielu dolegliwościach. I choć wspomaganie leczenia pewnej grupy chorób przeszło już badania kliniczne, a inne są ciągle w fazie testów, to już teraz możemy stwierdzić, że probiotyki znakomicie spełniają swoją rolę w utrzymywaniu równowagi w naszym organizmie, a także w codziennej poprawie podstawowych parametrów, które znacząco wpływają na nasz codzienny komfort.
Jednak aby bakterie probiotyczne zadziałały i wykazały swoją najwyższą skuteczność, konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Opisujemy je poniżej.
Po pierwsze – przechowywanie
Każdy preparat probiotyczny wymaga odpowiedniego przechowywania i dla każdego jest to inny sposób postępowania. Niektóre probiotyki trzeba koniecznie trzymać w lodówce, inne mogą stać w szafce w temperaturze pokojowej. Informacje na temat przechowywania zawsze znajdziemy na opakowaniu i należy ich ściśle przestrzegać. W każdym jednak przypadku ważne jest, aby nie narażać probiotyków na zmienne temperatury, wilgoć i bezpośrednie działanie promieni słonecznych – to zmniejsza ich skuteczność. Jeśli na opakowaniu bądź w ulotce nie napisano nic na temat sposobu przechowywania – lepiej odpuśćmy sobie dany preparat.
Po drugie – odpowiednie podawanie
Choć nie zawsze sposób podawania jest wyszczególniony przez producenta, warto trzymać się kilku prostych zasad. Jeśli posiadamy preparat w kapsułkach, starajmy się go popijać wodą w temperaturze pokojowej. Gorący napój może uśmiercić pewną część żywych kultur bakterii, więc lepiej z niego zrezygnować. Istotne również jest to, aby nie zażywać probiotyku razem z innymi lekami, szczególnie tymi działającymi bardzo intensywnie. Lepiej zrobić minimum godzinną przerwę, aby nie martwić się o konflikt w ich działaniu. Dobrze jest również przyjmować probiotyki razem z posiłkiem lub tuż po posiłku – jedzenie neutralizuje kwaśne pH w żołądku, co ułatwi przeżycie bakteriom probiotycznym.
Polecamy: https://naturescience.eu/jak-przechowywac-probiotyki/
Po trzecie – wspomagaj bakterie
Jeśli jesteśmy w trakcie kuracji probiotykami, warto zmodyfikować również swój sposób odżywiania, aby w dobry sposób “karmić” bakterie. Idealna dieta powinna zawierać dużo błonnika, owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów. Złym wyborem będzie żywność wysokoprzetworzona, która w nadmiarze szkodzi również zdrowemu organizmowi. Świadomość tego co jemy stanowi o naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
Po czwarte – przyjmij dobry rytm
Choć nie ma jednoznacznych wytycznych na temat tego, jak długo i bez żadnych przerw można przyjmować probiotyki, coraz częściej mówi się o metodzie “pulsacyjnej” bądź “przerywanej”. Oznacza to zażywanie preparatów probiotycznych np. przez 3 tygodnie w miesiącu, po czym robimy tydzień przerwy i zaczynamy kolejne 3 tygodnie przyjmowania. Możemy także wdrożyć inny sposób – czyli zażywać probiotyki przez 3 miesiące i miesiąc przerwy. Najlepszym rozwiązaniem jest omówienie ze swoim lekarzem sposobu przyjmowania preparatu, szczególnie jeśli chcemy go podawać dziecku.
Polecamy: https://naturescience.eu/jak-i-kiedy-przyjmowac-probiotyki/
Podsumowanie
Jak widać z powyższego zestawienia, postępowanie według kilku prostych kroków gwarantuje nam maksymalny możliwy efekt działania każdego preparatu probiotycznego. Nie są to czynności trudne do zrealizowania, ale warto mieć je na uwadze, jeśli chcemy być zadowoleni z działania naszego probiotyku.