Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
27 / 07 / 2023 2 min czytania

Dermokosmetyki do cery naczynkowej

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczyniowa (naczynkowa) to przypadłość dotykająca zarówno kobiety jak i mężczyzn. Obejmuje najczęściej skórę twarzy, szyi i dekoltu. Jest to rodzaj cery wrażliwej, nadmiernie reagującej na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Charakteryzuje się występowaniem trwałego lub przejściowego rumienia spowodowanego rozszerzającymi się i pękającymi naczynkami krwionośnymi. Wzmożona reaktywność naczyniowa skóry może być wstępem do rozwoju trądziku różowatego.

Czynniki zaostrzające powstawanie zmian

Do czynników najbardziej prowokujących i zaostrzających wystąpienie zmian naczyniowych w skórze zalicza się czynniki atmosferyczne, są to: promieniowanie ultrafioletowe (UV), wiatr, mróz, wysoka temperatura oraz suche powietrze.

Istotną funkcję w nasilaniu zmian naczyniowych odgrywają także m.in.: stres, alkohol, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, czy palenie tytoniu.

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Cera naczyniowa jest skórą wrażliwą, dlatego jej pielęgnacji należy poświęcić szczególną uwagę. Niezmiernie ważne są działania prewencyjne. Zapobieganie pojawianiu się nowych i powiększaniu już istniejących podrażnień polega na unikaniu bodźców drażniących. Ważne jest także prawidłowe oczyszczenie skóry delikatnymi preparatami. Ze względu na specjalne wymagania skóry naczynkowej, na uwagę zasługują dermokosmetyki. Obecność naturalnych składników w postaci m.in. wyciągów roślinnych, pozwala na ukojenie zaczerwienionej skóry. Dodatkowym atutem jest ograniczenie lub całkowity brak dodatku substancji pomocniczych, np. substancji zapachowych, które często działają drażniąco na delikatną skórę. Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić także uwagę na obecność odpowiednich składników aktywnych, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zapobiegają ich rozszerzaniu, wykazując działanie przeciwzapalne, przeciwrodnikowe i uszczelniające.

Wpływ jelit na stan skóry

Prawidłową pielęgnację cery naczyniowej należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko wpływa na prawidłową wagę ciała i dobre samopoczucie, ale przede wszystkim oddziałuje na funkcjonowanie jelit, a poprzez to na stan skóry. W przypadku cery naczyniowej warto unikać pikantnych przypraw i cukrów, które powodują skoki insulinowe. Wsparciem pracy jelit mogą być probiotyki.

Podsumowanie

Odpowiednio wcześnie wprowadzone nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne mogą skutecznie łagodzić podrażnienia. Choć unikanie wszystkich czynników drażniących nie jest możliwe to warto starać się wprowadzać drobne zmiany w codziennym życiu. Dostępność i szeroki wybór dermokosmetyków pozwala dopasować idealną pielęgnację.