Probiotyki, a nadciśnienie
Probiotyki wspomagają leczenie wielu dolegliwości współczesnego świata. W jaki sposób mogą pomóc przy nadciśnieniu?
- Występowanie nadciśnienia uzależnione jest w bardzo dużym stopniu od czynników genetycznych oraz prowadzonego trybu życia
- Przy nadciśnieniu bardzo pomocne będą specjalne preparaty probiotyczne
- Dla każdej przypadłości najlepszy jest inny szczep bakterii oraz w innej ilości
Kilka słów o nadciśnieniu
Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, dotykająca coraz więcej osób, w coraz młodszym wieku. Występuje głównie w krajach wysoko rozwiniętych, w środowiskach prowadzących niezdrowy, stresujący, siedzący tryb życia. Prawidłowe ciśnienie skurczowe wynosi 120-129 mm Hg, a rozkurczowe 80-84 mm Hg. Medycyna wyróżnia również prawidłowe wysokie ciśnienie krwi i są to wyniki w zakresie 130-139 mmHg/85-89 mmHg. Występowanie nadciśnienia uzależnione jest w bardzo dużym stopniu od czynników genetycznych oraz prowadzonego trybu życia. Nadciśnienie przed długi czas może nie dawać żadnych objawów, stąd osoba chora często nie zdaje sobie sprawy, że zmianą stylu życia mogłaby poprawić swój stan zdrowia. Kiedy w grę wchodzi już gorsze samopoczucie, wtedy najczęściej potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Jaką rolę w tej przypadłości mogą odegrać probiotyki?
Polecamy: Cukrzyca a probiotyki
Naturalne probiotyki oraz ich działanie wspomagające
Większość społeczeństwa doskonale orientuje się w zbawiennym działaniu probiotyków na nasz organizm. Wspomagają one wyeliminowanie wielu dolegliwości, przywracają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli nie chcemy sięgać po specjalne preparaty, możemy rozpocząć kurację od codziennego przyjmowania naturalnych probiotyków, które znajdziemy w takich produktach, jak: jogurty, sery, kefiry, kiszona kapusta, czy kwaśne mleko. Aby organizm zareagował obniżeniem ciśnienia tętniczego oraz poziomu glukozy, musimy spożywać je regularnie przez co najmniej osiem tygodni. Po tym czasie powinniśmy zaobserwować pierwsze efekty. Główną rolę w takiej kuracji odgrywa systematyczność oraz lekki stopień nadciśnienia tętniczego. Dla osób w zaawansowanym stadium choroby, naturalne probiotyki mogą działać wspomagająco, jednak nie będą wystarczającą bronią w walce o powrót do zdrowia.
Polecamy: Probiotyki w walce z otyłością
Preparaty probiotyczne, które mogą pomóc
Dla osób, które z różnych względów nie chcą, bądź nie mogą stosować naturalnych probiotyków, bardzo pomocne będą specjalne preparaty probiotyczne, szczególnie te, zawierające bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Analiza opublikowana na łamach magazynu Hypertension wykazuje, że użycie probiotyków w dłuższej perspektywie czasu może zaowocować obniżeniem skurczowego ciśnienia krwi o 3.56 mmHg i rozkurczowego ciśnienia krwi o 2.38 mmHg. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że jeszcze niedawno nie brano pod uwagę działania probiotyków przy konkretnie tej przypadłości. Ponadto warto zauważyć, że nadciśnieniu tętniczemu często towarzyszą inne dolegliwości, takie jak podwyższony cholesterol, za wysokie stężenie glukozy na czczo oraz nadwaga. Dowiedziono niejednokrotnie, że probiotyki są doskonałym narzędziem do walki z otyłością, cukrzycą oraz nieprawidłowym lipidogramem. Jeśli wyrównamy i unormujemy powyższe parametry, również nasze ciśnienie powinno zacząć zbliżać się do prawidłowych wyników – a stąd już tylko krok do zdrowia i dobrego samopoczucia. Z uwagi na bardzo dużą ilość dostępnych na rynku preparatów probiotycznych, pamiętajmy, aby dobry probiotyk wybrać mądrze, uważnie analizując jego skład. Nie zawsze probiotyk polecony w aptece przy antybiotykoterapii będzie dobry przy problemach jelitowych, czy zmianach skórnych. Dla każdej przypadłości najlepszy jest inny szczep bakterii oraz w innej ilości. Pamiętajmy również o prawidłowym dawkowaniu zakupionego preparatu, ponieważ nawet najlepszy probiotyk nie zadziała, jeśli będzie stosowany niesystematycznie lub w zbyt małych dawkach.