Probiotyki wspomagająco przy biegunce

31 / 08 / 2021 3 min czytania
młoda kobieta cierpiąca z powodu bólu brzucha

Biegunka do bardzo dokuczliwa i przykra dolegliwość, która raz na jakiś czas dotyka każdego z nas. Jak sobie pomóc w czasie jej trwania?

  • Każda biegunka wiążę się z zaburzeniami w obrębie mikroflory jelit
  • Biegunka, która występuje po zażywaniu antybiotyków ma nieco inny przebieg
  • Przy wyborze produktu dla dzieci najlepiej najpierw skontaktować się z lekarzem

Bakterie probiotyczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność jako sprzymierzeńcy naszego układu pokarmowego. Ich dobroczynny wpływ na wiele aspektów opracowano już w niezliczonej ilości publikacji, które stopniowo przyczyniają się do zwiększania świadomości w tej kwestii u Pacjentów. Jedną z podstawowych i pierwszych dziedzin, gdzie udowodniono dobroczynne działanie probiotyków – był ich wpływ na pracę jelit i zapobieganie biegunkom. Poniżej zamieszczamy kilka słów na ten temat.

Polecamy: Probiotyki w antybiotykoterapii

Probiotyki w walce z biegunką

Każda biegunka wiążę się z zaburzeniami w obrębie mikroflory jelit. Objawami biegunki (oprócz częstych wizyt w toalecie) najczęściej są bóle brzucha, skurcze, czasami mdłości, podwyższona temperatura ciała i osłabienie. Biegunka może mieć przebieg łagodny oraz ostry, może trwać krótko, ale możliwa jest też forma przewlekła. Probiotyki pomagają przywrócić prawidłowe parametry i ustabilizować działanie szkodliwych drobnoustrojów. Na biegunkę polecane są przede wszystkim szczepy: Enterococcus faecium, Lactococcus lactis, Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus thermophilus. Działanie probiotyków w walce z biegunką polega głównie na:

    • eliminowaniu wolnych rodników
    • oczyszczanie organizmu człowieka z toksyn
    • utrzymaniu właściwego pH jelit
    • tworzeniu bariery ochronnej w jelitach
    • pilnowaniu, aby witaminy i mikroelementy zostały wchłonięte w odpowiedniej ilości

Oczywiście przy wyborze konkretnego probiotyku na biegunkę, należy zwrócić uwagę czy jest ona wskazaniem do stosowania, czy mamy dokładne wytyczne dotyczące dawkowania i przechowywania preparatu i przede wszystkim – czy zawarto informację na temat nazwy i ilości zawartego w nim szczepu.

Polecamy: W jaki sposób dbać o zdrowie jelit?papier toaletowy

Biegunka poantybiotykowa

Biegunka, która występuje po zażywaniu antybiotyków ma nieco inny przebieg i dlatego wymaga trochę innego leczenia. Tutaj największą rolę odgrywają szczepy Saccharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG, Bifidobacterium lactis Bb12. oraz Lactobacillus sporogenes. Te same szczepy probiotyczne są pomocne przy leczeniu ostrych biegunek wynikających z infekcji. Podaje się je także przy problemach związanych z rozwolnieniem związanym z żywieniem dojelitowym. Warto stosować probiotyki przy antybiotykoterapii, ponieważ według przeprowadzonych badań, stosowanie ich w trakcie kuracji lekiem zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki z 18% do 7%. Przynoszą one ulgę i zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości. Regenerują też nabłonek jelita dzięki czemu jest ono bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników w przyszłości.

Biegunka u dzieci

Dzieci zwykle potrzebują nieco łagodniejszych preparatów niż w przypadku dorosłych, aby ich organizm doszedł do równowagi. Najlepsze szczepy probiotyczne dla dzieci to Lactobacillus rhamnosus GG, Enterococcus faecium LAB SF68 lub Saccharomyces cerevisiae boulardii. Najlepiej przy wyborze produktu dla dzieci skontaktować się najpierw z lekarzem, aby prawidłowo ustalić dawkowanie i sposób podawania probiotyku. Dzieci najchętniej zażywają antybiotyk w kroplach lub w formie saszetek do rozpuszczenia w wodzie i/lub mleku.

Podsumowanie

Podsumowując, probiotyki bardzo dobrze radzą sobie ze wspomaganiem organizmu w walce z biegunkami – zarówno tymi wynikającymi z infekcji, jak i związanymi z kuracją antybiotykiem. Zawsze warto jednak dokładnie przestudiować ulotkę w zakresie występujących w produkcie szczepów probiotycznych, sposobu dawkowania i formy przyjmowania preparatu. Pamiętajmy, że tylko samodyscyplina w jego przyjmowaniu zapewnia satysfakcjonujące efekty.

Czytaj również

Koszyk