Mity na temat probiotyków

17 / 10 / 2021 2 min czytania
wytłuszczony napis Probiotics

W sieci możemy znaleźć wiele mitów na temat probiotyków. Czy wiesz, które informacje są błędne?

  • Na stronach www jest zamieszczonych wiele nieprawdziwych informacji na temat probiotyków
  • Warto wiedzieć, jak odróżnić informacje rzetelne, od tych, które mijają się z prawdą
  • Wiarygodne źródła to często strony producentów danych preparatów

Probiotyki zyskują stale rosnącą popularność nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularne zażywanie probiotyków wpływa korzystnie na cały organizm, a nie tylko na poprawę jego kondycji w trakcie antybiotykoterapii. Jednak wraz ze wzrostem świadomości na temat ich dobroczynności, pojawia się coraz więcej mitów z nimi związanych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów i rozwiewamy wątpliwości.

Polecamy: Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – czym się różnią?młoda kobieta patrząca przez lupę

Nieważne jaki probiotyk kupimy, każdy produkt zadziała dobrze

To mit. Podstawową rzeczą, o której musimy pamiętać jest fakt, że probiotyki są szczepozależne. Oznacza to, że każdy szczep został przebadany pod innym kątem i każdy działa korzystnie na zupełnie inny problem. Jeśli kupimy produkt, w którym występują szczepy odpowiedzialne za wsparcie przy biegunce – nie możemy się spodziewać, że jednocześnie ten sam szczep poprawi wygląd naszej cery. Do każdej przypadłości musimy dopasować odpowiedni produkt.

Probiotyki najlepiej zażywać cały czas, bez żadnej przerwy

To mit. Zawsze warto zrobić kilka dni przerwy przy kilkutygodniowych cyklach zażywania i najlepsi producenci probiotyków zawsze o tym informują. Jest to istotne, ponieważ przy ciągłej podaży probiotyków do organizmu, bakterie przestają się namnażać (nie ma takiej potrzeby), a właśnie ich namnażanie jest tym, co działa korzystnie na nasz organizm. Dlatego małe przerwy zawsze są zalecane.

Polecamy: Co to znaczy, że probiotyki są szczepozależne?

Naturalne probiotyki dają dokładnie te same korzyści co przebadane preparaty

To mit. Naturalne probiotyki są oczywiście doskonałym wsparciem dla organizmu i niosą szereg korzyści – od dobrej kondycji jelit, przez poprawę samopoczucia, aż do poprawy odporności, jednak nigdy nie przyniosą aż tak dobrego efektu, jak specjalistyczne preparaty. Wynika to z tego, że producenci takiej żywności (np. jogurtów) bardzo rzadko podają na opakowaniu informacje na temat ilości bakterii z danego szczepu, występujących w ich produkcie. Znacząco utrudnia to weryfikację skuteczności. Natomiast na dobrych preparatach probiotycznych zawsze znajdziemy dokładne informacje odnośnie rodzaju szczepu i ilości bakterii.

Probiotyki są skuteczne tylko wtedy, gdy mają postać kapsułek

To mit. Probiotyk równie skutecznie można podać w kapsułkach, jak i w granulkach czy też proszku do rozpuszczenia w wodzie. Również naturalne probiotyki, które nas wspomagają, mają różnorodną postać – płynu, granulek, czy np. twarogu.

Koszyk