Seniorka odczuwająca ból stawów
10 / 11 / 2021 3 min czytania

Probiotyki, a RZS

Coraz więcej osób trafia do lekarzy z podejrzeniem reumatoidalnego zapalenia stawów. Jak walczyć z chorobą?

  • Probiotyki wspomagają nasz organizm w walce z wieloma dolegliwościami
  • Probiotyki potrafią zmniejszyć wspomniany stan zapalny i doprowadzić organizm do równowagi
  • Podczas chorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, warto rozważyć stosowanie probiotyków

Coraz więcej osób zgłasza się do placówek medycznych z podejrzeniem RZS, czyli reumatoidalnym zapaleniem stawów. Niestety jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, a ból potrafi być bardzo dotkliwy. Wraz z rosnącą falą zachorowań, ruszyły badania pod kątem wspomagania codziennego komfortu osób chorych. Czy probiotyki znalazły zastosowanie w tej przypadłości?

Działanie probiotyków

Jak wiemy, probiotyki wspomagają nasz organizm w walce z wieloma dolegliwościami. Pomagają przy problemach skórnych, skracają czas infekcji, biegunki wywołanej antybiotykami, czy innymi lekami, a także przynoszą ulgę chorym zmagającym się z celiakią lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Ich podstawowym zadaniem jest przywrócenie mikroflory jelitowej u chorych z różnymi przypadłościami. Działa to kojąco, przywraca prawidłowe parametry i wspomaga jelita w ich prawidłowej pracy. Stają się także one bardziej odporne na działanie “złych” bakterii, a tym samym lepiej radzą sobie z ich destrukcyjnym działaniem.

Polecamy: Probiotyki w walce z otyłością

Probiotyki w walce z RZS

Na początku wskazać należy, że chorzy z zapaleniem stawów prawie zawsze cierpią również na zapalenie przewodu pokarmowego, a to prowadzi do nadmiernej przepuszczalności jelit. W tej sytuacji, bakterie mogą przekroczyć barierę jelitową, dostać się do krwioobiegu i wywołać stan zapalny. Probiotyki potrafią zmniejszyć wspomniany stan zapalny i doprowadzić organizm do równowagi w środowisku mikroflory jelitowej. Tym samym potrafią poprawić codzienny komfort Pacjentów z RZS. I choć na dzień dzisiejszy potrzebne są dalsze badania w tym zakresie, na pewno można stwierdzić, że probiotyki są doskonałym uzupełnieniem dla terapii Pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. ból stawu kolanowego

Dieta również jest istotna

Warto pamiętać, że reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, z którym trzeba nauczyć się żyć. Aby dać sobie większą szansę na wolniejszy rozwój choroby, warto rozważyć wprowadzenie do codziennego jadłospisu odpowiedniej diety. Dieta powinna już od początku wspierać rozwój i kolonizowanie jelit przez pożyteczne bakterie. Produkty, które powinny stanowić jej podstawę, to przede wszystkim: warzywa kiszone i wytworzone z nich soki oraz warzywa cebulowe. Można też skorzystać z gotowych jadłospisów dla diety śródziemnomorskiej, wegańskiej, czy wegetariańskiej, ponieważ są to diety, które zawierają wiele składników przeciwzapalnych, wspomagających chorych z RZS.

Polecamy: Probiotyki w walce z chorobami jamy ustnej

Produkty zakazane przy RZS

Po drugiej stronie są produkty zakazane, których chorzy z RZS nie powinni spożywać. Jeśli Pacjent z tym schorzeniem będzie je spożywał w nadmiarze i zażywał probiotyk, wtedy działanie nawet najlepszego produktu będzie znikome. W tej grupie produktów wymieniamy: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy produkty smażone (szczególnie w wysokiej temperaturze, jak frytki) kawa i mocna herbata (trzeba ograniczać ich spożywanie) każdego rodzaju żywność przetworzona kwasy tłuszczowe trans (np. czerwone mięso, fast foody, produkty cukiernicze)

Warto sobie pomóc

Jak w każdej innej dolegliwości, również przy podczas chorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, warto rozważyć stosowanie probiotyków. Nie zastąpią one oczywiście terapii farmakologicznej i odpowiednich zabiegów, jednak są doskonałym wsparciem dla niwelowania przykrych dolegliwości, z którymi chorzy zmagają się na co dzień. Jeśli do zażywania probiotyków dołączymy odpowiednią dietę i wykluczymy produkty zakazane, wtedy mogą nas zaskoczyć osiągnięte rezultaty. Jednak trzeba pamiętać, że efekty przyniesie tutaj tylko samodyscyplina i kontrolowanie własnych wyborów żywieniowych.