Probiotyki, a stres
Stres i depresja coraz częściej pojawiają się wśród społeczeństwa. Czy probiotyki mogą pomóc w walce z tymi schorzeniami?
- Stan flory bakteryjnej na istotny wpływ na działanie układu nerwowego
- Psychobiotyki zmniejszają zaburzenia lękowo-depresyjne oraz stężenie kortyzolu we krwi
- Należy ściśle przestrzegać zaleceń co do zażywania odpowiednich probiotyków
Wiele źródeł wskazuje, że probiotyki skutecznie wspomagają walkę z depresją, a także podczas przedłużającego się złego samopoczucia. Jak jednak mogą pomoc w nagłych sytuacjach stresowych lub wtedy, kiedy mówimy o przewlekłym stresie? Poniżej zamieszczamy kilka słów na ten temat.
Polecamy: Probiotyki na poprawę kondycji psychicznej
Dysbioza
Należy zaznaczyć, że najnowsze badania, na podstawie danych zbieranych przez ostatnie 10 lat, mówią o tym, że stan flory bakteryjnej ma istotny wpływ na stan i działanie układu nerwowego. Innymi słowy, przewlekły stan zapalny wywołany przewlekłym stresem i podniesionym poziomem kortyzolu, wpływa znacząco na nasze jelita i zmniejsza codzienny komfort życia. Jeśli stan ten trwa dłużej, mogą pojawiać się różnego rodzaju lęki i zaburzenia równowagi emocjonalnej. Wtedy możemy również mówić o dysbiozie, czyli przerwaniu integralności bariery jelitowej.
Polecamy: Jak i kiedy przyjmować probiotyki?
Psychobiotyki
Aby wyleczyć i wyeliminować stan dysbiozy, zaleca się stosowanie odpowiednich probiotyków, które ze względu na wykazane działanie odbudowy integralności bariery jelitowej, zyskały miano psychobiotyków. Ich działanie polega na zmniejszeniu zaburzeń lękowo-depresyjnych, zmniejszeniu stężenia kortyzolu (hormonu stresu) we krwi oraz pozytywnym wpływie na oś mózgowo-jelitową. Do psychobiotyków zaliczamy bakterie probiotyczne z grup:
- Lactobacillus rhamnosus,
- Bifidobacterium longum,
- Lactobacillus reuteri,
- Lactobacillus acidophillus,
- Bifidobacterium infantis.
A zatem zażywanie odpowiednich probiotyków, zdecydowanie może pomóc w walce ze stanem przewlekłego stresu.
Jak wspomóc działanie psychobiotyków
Bez odpowiedniego wspomagania dietą, działanie psychobiotyków może wydawać się niektórym pacjentom zbyt słabe. Zalecane jest, aby jednocześnie z przyjmowaniem preparatów pomyśleć o wzbogaceniu codziennej diety w cynk, wapń, magnez, witaminę B. Produkty, gdzie znajdziemy ich najwięcej to między innymi: kasze, brokuły, różnego rodzaju pestki, szpinak, banany, żółty ser, chleb pełnoziarnisty. Pamiętajmy, że najlepsze efekty uzyskuje się przy działaniu łączonym, tj. przy regularnym zażywaniu psychobiotyków wraz z przestrzeganiem odpowiedniej diety (w miarę możliwości).
Jak najlepiej zażywać probiotyki?
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że aby probiotyki (w tym psychobiotyki) w odpowiedni sposób wpływały na nasz organizm, trzeba je także zażywać w prawidłowy sposób. Preparaty probiotyczne występują albo w formie kapsułek rozpuszczalnych w żołądku, albo w formie płynnej (najczęściej dla dzieci). Przy zakupie probiotyku warto zwrócić uwagę, czy producent zamieszcza na ulotce (lub np. swojej stronie internetowej) badania naukowe, które potwierdzają korzystne działanie wybranych szczepów bakterii. Bardzo cenną informacją byłoby również to, czy zostały przetestowane na populacji europejskiej. Po wybraniu odpowiedniego preparatu, należy ściśle przestrzegać zaleceń co do jego zażywania. Tylko w ten sposób może on zadziałać w prawidłowy sposób.
Podsumowanie
Tak jak w przypadku innych dolegliwości, tak samo w przypadku stresu bardzo ważne są 3 rzeczy: uświadomienie sobie swojego stanu, znalezienie odpowiedniego psychobiotyku, skutecznie działającego na oś mózg-jelita, przestrzeganie zasad jego zażywania. Nie zaszkodzi także włączenie odpowiedniej diety do codziennych potraw. Zyskamy w ten sposób dużego sprzymierzeńca w walce z naszymi dolegliwościami, a warto go mieć, ponieważ stres to w dzisiejszych czasach jedna z przypadłości cywilizacyjnych, która codziennie ma wpływ na samopoczucie ogromnej liczby ludzi.