Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
30 / 04 / 2023 3 min czytania

Układ nerwowy i zaburzenia neurologiczne, a probiotyki

W ostatnich latach stopniowo wzrasta liczba zgłoszeń do poradni neurologicznych oraz psychologicznych. Zmienia się też stopień złożoności zachorowań. Czy można zahamować ten negatywny trend?

  • Zadaniem osi mózgowo-jelitowej jest komunikacja jelit z ośrodkowym układem nerwowym
  • Probiotyki regulują nie tylko problemy związane z emocjami, ale mają wpływ także na inne zaburzenia neurologiczne
  • Probiotyki są znakomitym wsparciem dla terapii farmakologicznych

Doskonale wiemy, jakie właściwości wykazują probiotyki w oddziaływaniu na mikroflorę jelitową, na utrzymanie jej różnorodności i równowagi. Jednak naukowcy wykazują również wpływ probiotyków na układ nerwowy oraz występowanie zaburzeń w układzie nerwowym wtedy, gdy mikrobiom także jest zaburzony. Co to dokładnie oznacza? Poniżej kilka słów wyjaśnienia.

Polecamy: Co może osłabić nasz mikrobiom?

Probiotyki

Przypomnijmy, że probiotyki to leki i suplementy diety zawierające różne szczepy bakterii. Każdy preparat probiotyczny zawiera inną ich ilość, inny rodzaj i inny sposób podawania. Probiotyki pozytywnie wpływają na stan mikroflory jelitowej poprzez eliminowanie z niej patogennych mikroorganizmów i jednoczesne wspieranie jej równowagi, harmonii i różnorodności pod względem ilości i jakości występujących w niej dobroczynnych bakterii. Obszar działania probiotyków jest bardzo szeroki – wpływają korzystnie na stan skóry, eliminują różnego rodzaju alergie, poprawiają perystaltykę jelit, poprawiają codzienny komfort osób chorych na różne schorzenia związane z chorobami przewodu pokarmowego, mogą obniżyć ciśnienie, wyrównać poziom glikemiii i wiele, wiele innych. Zażywając je jednak należy pamiętać, że działanie probiotyków jest długofalowe, a to oznacza, że naszego problemu nie wyleczy tygodniowa kuracja lub kilka tabletek. Preparaty probiotyczne muszą być zażywane systematycznie i odpowiednio długo, abyśmy zauważyli satysfakcjonujące rezultaty.

Polecamy: Borelioza a probiotyki

Obniżenie nastroju, depresja

Jeśli szukamy informacji na temat tego, jakie powiązanie i jaki wpływ ma mikroflora jelitowa na stan naszego mózgu, to warto mieć na uwadze oś mózgowo-jelitową, która dosłownie przenosi informacje z jelit do mózgu. Nie jest to żaden mit, a jej zadaniem jest komunikacja jelit z ośrodkowym układem nerwowym. Z jednej strony to cenna wiedza, gdyż dbając regularnie o stan mikrobioty jelitowej dbamy również o swój nastrój, ale z drugiej strony, jest to także sygnał ostrzegawczy. W ostatnich latach coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia związane z obniżeniem nastroju, odnotowuje się coraz więcej przypadków depresji także wśród młodszych ludzi. Nie zawsze – a szczególnie w stanie chorobowym – mamy możliwość zadbania o odpowiednią dietę, niższy poziom stresu na co dzień, wystarczającą ilość i jakość snu. Dochodzi wtedy do zaburzeń w obrębie mikroflory, które mogą się skończyć również problemami z nastrojem, jeśli jesteśmy na nie podatni. Warto mieć to na uwadze i również z tego względu regularnie dbać o prawidłowy skład mikrobioty jelit – w razie konieczności pomoże nam ona w szybszym uporaniu się z problemami związanymi ze stanem psychicznym.

Inne zaburzenia neurologiczne

Co ważne, probiotyki regulują nie tylko problemy związane z emocjami, ale mają wpływ także na inne zaburzenia neurologiczne. Najnowsze badania wykazują, że istnieje wiele schorzeń, które mogą mieć swoje podłoże w dysbiozie, np.: udary, schizofrenia, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, autyzm. Nie jest oczywiście tak, że zaburzenia w zakresie mikroflory jelitowej są jedynymi przyczynami występowania powyższych chorób, jednak dowiedziono, że przyczyniają się do ich rozwoju. Lekarze zalecają zażywanie probiotyków u osób chorych w celu utrzymania możliwie stabilnego stanu neurologicznego, a także w celu podbicia działania lekarstw skierowanych dokładnie na daną chorobę. Organizm, który ma uregulowany stan mikroflory jelit, może skuteczniej walczyć z innymi schorzeniami, co tym samym prowadzi do znacznego poprawienia codziennego komfortu życia. Probiotyki są znakomitymi pomocnikami dla wielu wymaganych terapii farmakologicznych.