Probiotyki przy chorobach nerek
- U osób zażywających takie probiotyki zaobserwowano znaczący spadek stanu zapalnego
- Pacjenci zażywający probiotyki zgłaszają też ulgę i lepsze tolerowanie większej ilości pokarmów
- Leczenie przewlekłej choroby nerek jest czasochłonne i skomplikowane
W związku ze stale wzrastającą świadomością na temat dobroczynnego działania probiotyków, na rynku możemy znaleźć wiele preparatów probiotycznych o dobrym składzie. Wspomagają one organizm w wielu dolegliwościach – od migreny, poprzez różnego rodzaju wysypki, alergie skórne i pokarmowe, aż po pomoc przy schorzeniach związanych z metabolizmem, ciśnieniem, bólami. Probiotyki są oczywiście także pierwszą rzeczą, po którą sięgamy w czasie przyjmowania antybiotyków, szczególnie wtedy, kiedy są one silne, a leczenie jest długotrwałe. Jak natomiast probiotyki mogą pomóc w przypadku chorób nerek? czy potrafią przynieść osobie chorej jakąkolwiek ulgę? Poniżej zamieszczamy kilka słów na ten temat.
Cukrzycowa choroba nerek
Najwięcej informacji odnośnie wspomagania nerek probiotykami możemy znaleźć w zakresie cukrzycowej choroby nerek, czyli takiej przypadłości, która została wywołana przez samą cukrzycę. Według badań, najlepsze połączenie w tym zakresie przynosi stosowanie preparatów łączących Lactobacillus oraz Bifidobacterium. U osób zażywających takie probiotyki zaobserwowano znaczący spadek stanu zapalnego, poprawienie samopoczucia i poprawę wyników parametrów nerkowych. To bardzo ważna informacja, ponieważ cukrzyca obecnie jest jedną z chorób, które w największym zakresie uderzają w nerki, powoduje ich trwałe i silne uszkodzenie, więc każda pomoc redukująca jej działanie jest dla osoby chorej na wagę złota. Pacjenci zażywający probiotyki zgłaszają też ulgę i lepsze tolerowanie większej ilości pokarmów, nawet tych, które dotychczas powodowały u nich dyskomfort. Z pewnością jest to zasługa kolonizacji nerek pożytecznymi bakteriami.
Inne choroby nerek
Według wszelkich badań, przewlekłe choroby nerek to stan zagrażający zdrowiu, a w dalszej perspektywie nawet życiu. Nerki są narządem, który powinien dobrze pracować, aby inne współpracujące z nim organy również działały dobrze. Jeśli czynność ta jest zaburzona, to można śmiało wysnuć wniosek, że cały organizm nie pracuje prawidłowo. Leczenie przewlekłej choroby nerek jest czasochłonne, skomplikowane i bardzo powoli przynosi wymierne efekty, dlatego też cały czas są poszukiwane metody jego wspomagania bez uszczerbków na zdrowiu u osób chorych. Dowiedziono, że zażywanie probiotyków opóźnia proces uszkadzania nerek poprzez podnoszenie wskaźnika eGFR – parametru, który pokazuje ile krwi są w stanie przefiltrować nerki przez minutę. Im mniejsza ich wydolność, tym większy postęp choroby. U osób zażywających probiotyki parametr ten opada wolniej i można dzięki temu dłużej walczyć z chorobą bez konieczności wykonywania dializ.
Podsumowanie
Jak wynika z powyższych informacji, proces opóźniania postępujących chorób nerek jest bardzo istotny dla osób chorych, przynosi im wiele korzyści i odczuwalną ulgę. Zachowanie nerek w dobrej kondycji jest ważne dla całego organizmu, a odpowiednia profilaktyka usprawnia działanie innych organów powiązanych z nerkami. Kluczowe jest dobranie odpowiednich preparatów i sprawdzenie ich działania wraz z zażywanymi lekami na daną jednostkę chorobową. Pamiętajmy, że niektóre leki wykluczają się nawzajem, dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach zawsze warto skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Oprócz probiotyków zawsze można bezpiecznie włączyć do codziennej diety żurawinę, czy pokrzywę (mogą być to preparaty w formie tabletek lub soku).