Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
początek migreny
18 / 09 / 2022 3 min czytania

Probiotyki na migrenę

Bóle migrenowe mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czy probiotyki mogą jakkolwiek złagodzić ból?

  • Probiotyki to dobroczynne bakterie których zadaniem jest poprawa stanu mikroflory jelitowej
  • Probiotyki znakomicie łagodzą stany zapalne
  • Migreny mogą zostać wywołane przez zaburzenia hormonalne, stres, wysiłek fizyczny, a nawet emocje

Migrena to jedna z przypadłości, która może pojawić się u każdego niezależnie od wieku, statusu społecznego, miejsca zamieszkania oraz właściwości genetycznych. Jednocześnie jest bardzo uciążliwa i w ostrych stanach uniemożliwia codzienne funkcjonowanie osobom chorym. Taki stan bólowy może trwać kilkadziesiąt godzin. Na rynku dostępnych jest szereg produktów łagodzących ból, jednak nie działają one skutecznie na wszystkich i przeważnie nie łagodzą bólu całkowicie. Aby lepiej zapobiegać napadom migrenowym, warto rozpocząć odpowiednią suplementacje już wcześniej. W porozumieniu z lekarzem, należy również zażywać ustalone leki w wyznaczonych odstępach czasowych. A jaką rolę mogą mieć tutaj probiotyki?

Probiotyki

Jak już wiemy, probiotyki to dobroczynne bakterie których zadaniem jest poprawa stanu mikroflory jelitowej, zachowanie jej różnorodności, uszczelnienie bariery jelitowej i dobre działania na osi mózgowo-jelitowej. Tym samym, probiotyki wykazują wspomagające działanie w wielu dolegliwościach, niezależnie od ich przebiegu, stopnia zaawansowania, czy charakteru. Probiotyki znakomicie łagodzą stany zapalne wywołujące niezliczoną ilość chorób skórnych, problemów żołądkowych, dolegliwości bólowych i wielu, wielu innych. Probiotyki stanowią również podporę dla nadszarpniętej odporności – czy to z powodu długotrwałej choroby, czy to ze względów genetycznych. Można śmiało stwierdzić, że w niemal każdej przypadłości warto zawsze najpierw sprawdzić, czy mogą w niej pomóc probiotyki, oczywiście dopasowane do danego stanu chorobowego – bo należy pamiętać, że probiotyki są szczepozależne i trzeba dokładnie dopasować dany szczep bakterii do naszej choroby.

migrena

Probiotyki przy migrenie

W jaki sposób probiotyki mogą pomóc przy migrenowych bólach głowy? Na pewno tak samo jak w przypadku psychobiotyków, tak i tutaj ważna jest współpraca na linii jelito-mózg. Ponadto, istotne jest dołączenie do probiotyku magnezu, ponieważ ma on udowodnione działanie przeciwdziałające nawrotom migrenowym. Migreny mogą zostać wywołane przez zaburzenia hormonalne, stres, wysiłek fizyczny, a nawet emocje. Także niektóre pokarmy działają silniej na osoby z predyspozycjami do migren (są to m.in.: wino, czekolada, cytrusy). Oprócz zażywania probiotyków, ważne jest zatem także wyeliminowanie z diety produktów zakazanych chociażby po to, aby nie potęgować stanu zapalnego jelit. Udowodniono bowiem, że migrenowcy częściej niż pozostałe osoby skarżą się na różne dolegliwości żołądkowe takie jak: refluks, zespół jelita drażliwego, zapalenie jelit, czy zaparcia. To właśnie dlatego też warto mieć na uwadze związek jelitowo-mózgowy, warto także zadbać o zachowanie go w równowadze.

Podsumowanie

Badania wskazują, że na bóle migrenowe cierpi 5-15% mężczyzn oraz 15-35% procent kobiet. Szczególnie Panie powinny mieć świadomość tego, co można zrobić, aby nie doprowadzić do zwiększenia bólu migrenowego, a w dłuższej perspektywie do jego całkowitego wyeliminowania. Na pewno nie będzie wystarczające samo zażywanie probiotyków – trzeba je połączyć z dopasowaną dietą, stylem życia, możliwym zmniejszeniem ilości stresu, a także dodaniem do codziennego dnia małej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Wszystkie te czynności pozwolą na zmniejszenie przykrych dolegliwości nawet wtedy, kiedy wspieramy się farmakologicznie. Jeśli zaś chodzi o sam wybór probiotyków, należy to robić “z głową”, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą (szczególnie wtedy, kiedy na co dzień zażywamy inne leki).