30 / 12 / 2022 3 min czytania

Probiotyki w stomatologii – aktualny stan wiedzy

Probiotyki w stomatologii to stale rozwijane zagadnienie, ale już teraz badania doprowadziły do kilku ważnych wniosków. Sprawdź, jakie jest zastosowanie probiotyków w tym zakresie.

  • Probiotyki możemy zażywać profilaktycznie, aby nie dopuścić do rozwoju chorób jamy ustnej
  • Probiotyki pomagają również w leczeniu już występujących przypadłości
  • Wielu Pacjentów odczuwa pozytywne skutki stosowania preparatów probiotycznych

Probiotyki wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki, a ich dobroczynne działanie opisuje się niejednokrotnie jako bardzo szerokie i obejmujące coraz większą liczbę jednostek chorobowych. Badania nad korzyściami płynącymi z przyjmowania probiotyków cały czas trwają, co oznacza, że stan wiedzy na ich temat będzie stale poszerzany i uzupełniany o kolejne przypadłości.

Szczególną grupą probiotyków są preparaty przeznaczone do wspomagania walki z chorobami jamy ustnej. Mówi się, że potrafią one wspomóc leczenie w takich przypadłościach jak: zapalenie dziąseł, halitoza (nieprzyjemny zapach z ust), choroby przyzębia oraz próchnica zębów. Największymi sprzymierzeńcami w tych dolegliwościach są bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Stomatologia jako dziedzina medycyny chętnie korzysta z działania probiotyków w dwóch zakresach – profilaktyki i leczeniu chorób, które już wystąpiły w jamie ustnej – a dentyści coraz częściej polecają Pacjentom stosowanie probiotyków stomatologicznych.

Polecamy: Probiotyki w walce z chorobami jamy ustnej

Profilaktyka

Preparaty probiotyczne działające profilaktycznie zapobiegają występowaniu chorób jamy ustnej poprzez niwelowanie stanów zapalnych, usuwanie niekorzystnych bakterii, a także stymulowanie do namnażania się dobrych bakterii. Tego typu preparaty występują najczęściej w formie płynów do płukania oraz (co bardziej powszechne) tabletek do ssania. Stosowanie u dzieci probiotyków w formie tabletek może dodatkowo zapobiegać wystąpieniu próchnicy zębów mlecznych – o co również należy dbać, wbrew popularnemu przekonaniu, że zęby mleczne są niewarte uwagi, ponieważ i tak wypadają. Ponadto, probiotyki stomatologiczne przyczyniają się do stymulowania układu immunologicznego, co również korzystnie wpływa na brak występowania stanów zapalnych w jamie ustnej. Pewną rolę w tej kwestii mogą odegrać również naturalne probiotyki występujące w pokarmach fermentowanych (w szczególności w jogurtach i kefirach), dlatego należy zachęcać Pacjentów do ich spożywania niezależnie od czasu zażywania preparatów probiotycznych.

Polecamy: Probiotyki w walce z chorobami jamy ustnej

Leczenie występujących chorób

Obecnie probiotyki zalecane są Pacjentom przy rozpoznaniu kilku chorób zębów i dziąseł. Jedną z nich jest halitoza, która powstaje na skutek zasiedlenia jamy ustnej przez bakterie beztlenowe. Produkują one lotne związki siarki będące bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Jeśli dojdzie do zapalenia dziąseł, największe znaczenie wykazują preparaty z bakteriami Lactobacillus reuteri. Z kolei osobom chorym na paradontozę zaleca się probiotyki z gatunku Lactobacillus brevis, gdyż podczas badań na ich temat dostrzeżono widoczną poprawę stanu dziąseł. Probiotyki stomatologiczne powodują, że zmienia się mikrobiom jamy ustnej, przede wszystkim jego skład i proporcje dobrych/złych bakterii. Jeśli doprowadzimy go do pożądanego stanu, łatwiej jest walczyć lekami ze wszystkimi znanymi stomatologii chorobami jamy ustnej nie tylko u dorosłych, ale również wśród dzieci.

Podsumowanie

Zastosowanie probiotyków w stomatologii i dalsze badania nad ich działaniem są bardzo pożądane, gdyż wykazano już wstępnie duże zależności pomiędzy mikrobiomem jamy ustnej, a mikrobiomem jelitowym. Cechują ich te same schematy działania, a także tak samo dobrze reagują na zażywanie właściwych preparatów probiotycznych. Na pewno jest to dziedzina wiedzy, którą naukowcy będą stale rozwijać, w celu poprawy naszego zdrowia.