Mity na temat probiotyków cz.3.
Czy znasz wszystkie mity na temat probiotyków? Czy sprawdzasz aktualny stan wiedzy, zanim sięgniesz po dany preparat?
- W sieci można znaleźć wiele fałszywych informacji na temat probiotyków
- Wiele z nich nie ma żadnego naukowego poparcia
- Nie bójmy się pytać o poradę, kiedy zachodzi taka potrzeba
Wraz ze wzrostem popularności probiotyków, rozpowszechnia się również wiele fałszywych informacji z nimi związanych. Poniżej przedstawiamy kolejną porcję nieprawdziwych twierdzeń, a także wymyślonych tez stawianych najczęściej przez osoby nie związane z branżą.
Probiotyki można przyjmować tylko na czczo i rano
To mit, wynikający najprawdopodobniej z tego, że kupując antybiotyk często otrzymujemy informację, aby zrobić kilka godzin przerwy pomiędzy przyjęciem leku, a probiotyku (osłonowo). Nie możemy natomiast przyjąć, że zawsze należy robić przerwę nocną pomiędzy ich zażyciem, gdyż każdy lek i każdy preparat ma inne wytyczne co do jego stosowania. Dlatego zanim zadziałamy schematycznie, sprawdźmy dokładnie zalecenia producenta na jednym i drugim leku. To zawsze będzie najlepsze postępowanie.
Polecamy: Mity na temat probiotyków
Probiotyki, które przyjmujemy w suplemencie zostają w jelicie na zawsze
To oczywiście mit. Suplementacja powoduje, że różnorodne, pożyteczne bakterie zasiedlają nasze jelita, ale efekt jest czasowy. Dlatego też tak ważne jest, aby przyjmowanie probiotyków następowało długotrwale. Możemy oczywiście planować różnego rodzaju przerwy i odstępstwa, ale stałe uzupełnianie mikroflory jelitowej ma ogromne znaczenie dla utrzymania jej w dobrym stanie przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności.
Aby dobrać probiotyk, potrzebne jest najpierw badanie kału
To mit, ponieważ jednorazowo wykonane badanie nie może stanowić o ciągłych potrzebach naszego organizmu. Zmienność i rotacja bakterii występujących w jelitach jest zbyt duża, aby takie badanie mogło być rzetelnym źródłem informacji o naszych długotrwałych niedoborach. Jeśli chcemy takowe wykonać, warto zrobić je pod kątem wykrycia patogennych organizmów występujących w organizmie choć należy pamiętać, że wiele gatunków bakterii jest jeszcze nie zbadanych i mogą one pozostać w takim badaniu niezauważone.
Polecamy: Mity na temat probiotyków cz.2
Każdy może stosować probiotyki
Jest to niestety mit. Są pewne wyjątki i jednostki chorobowe, w których trzeba szczególnie uważać przed zastosowaniem probiotykoterapii. Najlepiej w tym wypadku skontaktować się z zaufanym lekarzem specjalistą, który prowadzi nasze leczenie. Rozwieje to ewentualne wątpliwości, a także pomoże dobrać preparat, który będzie dla nas odpowiedni. Przykładem ciężkich chorób, w których doradzana jest szczególna ostrożność to: poważne wady serca, choroby wymagające chemio- i radioterapii, ciężkie zaburzenia odporności.
Przy występowaniu infekcji intymnych, skuteczne są jedynie probiotyki dopochwowe
To oczywiście mit. Zarówno stosowanie preparatów dopochwowych, jak i doustnych, ma sens w przypadku infekcji intymnych. Różnica polega na tym, że preparat dopochwowy zadziała punktowo w miejscu występowania stanu zapalnego i szybciej przyniesie ulgę, a preparaty doustne zadbają o odpowiednią kolonizację przewodu pokarmowego oraz pochwy. Przyczyni się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia podobnego problemu w przyszłości.
Jak widać z powyższego zestawienia, mity na temat probiotyków są wciąż żywe i ciągle można spotkać się z wieloma wątpliwościami na ich temat. Pamiętajmy jednak, że w sieci można znaleźć wiele niesprawdzonych opinii, które nie zostały poparte żadnymi badaniami. Dlatego też, w razie jakichkolwiek wątpliwości, rozmawiajmy ze swoim lekarzem lub zaufanym farmaceutą, który zawsze doradzi nam produkt odpowiedni dla nas nawet wtedy, kiedy borykamy się z różnymi dolegliwościami.