Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
kobieta w ciąży
12 / 08 / 2022 3 min czytania

Okres okołoporodowy, a probiotyki

Zażywanie probiotyków w ciąży oraz podawanie ich niemowlętom jest całkowicie bezpieczne i przynosi znaczące korzyści. Sprawdź, jak wygląda suplementacja na każdym etapie.

  • Planowanie ciąży to bardzo dobry czas na rozpoczęcie probiotykoterapii
  • W czasie ciąży probiotyki wspierają zapobieganie różnego rodzaju infekcjom
  • Podawanie probiotyków dzieciom urodzonym przedwcześnie oraz poprzez cesarskie cięcie, przynosi wiele korzyści dla ich przyszłego zdrowia

Okres poprzedzający zajście w ciążę to doskonały czas, aby dokładnie przeanalizować stan swojego organizmu, wyrównać niepokojące parametry i rozpocząć odpowiednią suplementację wspomagającą rozwój dziecka. Wiele kobiet zastanawia się, czy już wtedy jest dobry moment aby włączyć probiotyki do codziennej diety. Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Probiotyki przed zajściem w ciążę

Jeśli przed zajściem w ciążę borykamy się z uciążliwymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i wiemy, że nie cierpimy jednocześnie na ciężkie choroby, przy których wyklucza się stosowanie probiotyków, wtedy jak najbardziej warto rozważyć suplementację odpowiednimi preparatami probiotycznymi. Nie tylko wyrównują one mikroflorę jelit, ale uspokoją stan zapalny (jeśli występuje), a także doprowadzą do zwiększenia szczelności bariery jelitowej i tym samym do nie wnikania w głąb organizmu patogennych bakterii. Wszystkie te działania, przeprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem, z pewnością przyniosą korzyści zarówno dla zdrowia kobiety, jak i poczętego dziecka.

Probiotyki w trakcie ciąży

O przyjmowaniu probiotyków w czasie ciąży napisano już stosunkowo wiele. W trakcie ciąży dochodzi bowiem nie tylko do zmian hormonalnych, ale zmienia się również skład mikroflory bakteryjnej. Probiotykoterapia pozwala w tym wypadku na utrzymanie prawidłowej, różnorodnej mikroflory jelit, co bezpośrednio przekłada się również na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Zbadano także, że zażywanie probiotyków pozwala na zmniejszenie typowych dla ciąży dolegliwości, tj. nudności, wymiotów, zaparć oraz wzdęć. Co więcej, probiotyki zapobiegają również wielu schorzeniom, takim jak: cukrzyca ciążowa czy infekcje układu moczowo-płciowego. Należy mieć na uwadze, że w ciąży nie można zażywać wszystkich leków, jakie dotychczas pomagały na wspomniane dolegliwości dlatego tak ważnym jest, aby zachować w równowadze wszystkie parametry. Dodatkowymi korzyściami opisywanymi przez badaczy są zmniejszenie ryzyka nadmiernej masy ciała u dziecka oraz zapobieganie alergiom pokarmowym u dziecka już po urodzeniu. kobieta oglądająca USG

Probiotyki w połogu

Pierwsze 6-8 tygodniu po porodzie określane jest mianem połogu. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian potrzebnych po to, aby mógł on znowu wrócić do trybu sprzed okresu ciąży. To właśnie wtedy warto zaopatrzyć się w probiotyki, które korzystnie będą działać na układ moczowo-płciowy, a ich działanie przede wszystkim opierać się będzie na zakwaszaniu środowiska pochwy, ochronie przed infekcjami. Dodatkowo osłonią też układ pokarmowy kobiety, aby uchronić ją przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak wymioty. Równowaga zdrowotna w czasie połogu jest szczególnie ważna, gdyż organizm każdej kobiety i tak jest przeciążony zmęczeniem, problemami związanymi z prawidłową opieką nad dzieckiem, czy próbami karmienia piersią. Zdecydowanie warto sięgnąć po probiotyk, aby nie musieć zmagać się z dodatkowymi dolegliwościami.

Probiotyki u noworodków i niemowląt

Po porodzie rozpoczyna się rozwój mikrobiomu u noworodka. U dzieci urodzonych siłami natury, do jelit przedostają się bakterie z kanału rodnego matki, a są to głównie Bifidobakterium oraz Lactobacillus. Natomiast u dzieci urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia, organizm zasiedlają głównie bakterie znajdujące się na skórze oraz środowisku szpitalnym. Tak samo ważne jest to u wcześniaków i dzieci urodzonych przedwcześnie. W tym przypadku często dochodzi do zaburzeń w obrębie mikroflory jelit, a dbanie o jej prawidłowy skład to jedna z podstawowych czynności gwarantujących prawidłową pracę całego organizmu. Dowiedziono, że stosowanie probiotyków u niemowląt narażonych na ubytki w zakresie mikroflory jest całkowicie bezpieczne, a ich wpływ na dalsze zdrowie dzieci to znacząca korzyść dla całego organizmu.