Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
wizyta u endokrynologa
30 / 11 / 2022 3 min czytania

Probiotyki dla chorujących na Hashimoto

Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym, na którą choruje coraz więcej osób. Czy probiotyki mogą złagodzić występujący stan zapalny?

  • Hashimoto występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
  • Bardzo ważne jest, aby w porę zdiagnozować chorobę.
  • Podstawowym zadaniem w trakcie leczenia Hashimoto jest wyciszenie stanu zapalnego.

Od jakiegoś czasu w mediach funkcjonuje pojęcie, że jelita to nasz “drugi mózg”. Nie sposób się z tym nie zgodzić biorąc pod uwagę za jak wiele procesów i przypadłości są one odpowiedzialne. Stan mikroflory jelit znacząco odbija się na naszym codziennym komforcie, chęci do życia, kondycji psychicznej (psychobiotyki). Jedną z chorób, które znacząco pogarszają stan zdrowia jest Hashimoto. Na rynku obecne są preparaty probiotyczne, które w swoim założeniu mają minimalizować dolegliwości u chorób chorujących na Hashimoto. Czy jest to możliwe? Choć choroba ta jest stale badana i opisywana, warto usystematyzować wiedzę zanim odpowiemy na to pytanie.

Hashimoto – na czym polega?

Hashimoto zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych co oznacza, że organizm traktuje własne komórki jako obce i niszczy je. Nie jest to zdecydowanie typowa choroba tarczycy, ponieważ choruje jednocześnie cały organizm. Powoduje to nieprzemijający stan zapalny, który niszczy gruczoł tarczycy. Hashimoto występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Chorobę najczęściej diagnozuje się po uporczywym występowaniu takich objawów jak: rozdrażnienie, zaparcia, obrzęki na ciele, potliwość, wypadające włosy, zwiększenie wagi ciała, suchość skóry. Osoby, które doświadczają takich dolegliwości dość często mylą je z chorobami jelit, niestrawnością, czy refluksem. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego – co więcej, dowiedziono, że choroby jelit często współwystępują właśnie z Hashimoto, co jeszcze bardziej potęguje stan zapalny i złe samopoczucie. Bardzo ważne jest, aby w porę zdiagnozować chorobę. Pierwszym krokiem powinno być zbadanie poziomu TSH i FT4 i skonsultowanie wyników z lekarzem. USG tarczycy

Probiotyki w walce z Hashimoto

Podstawowym zadaniem w trakcie leczenia Hashimoto jest wyciszenie stanu zapalnego, gdyż w tym przypadku choroba wskazuje na autoagresję organizmu, co może doprowadzić do wielu powikłań. Pozostałe dolegliwości występujące przy tej chorobie, wskazują na znaczne zaburzenia w mikroflorze jelitowej, a to doprowadza do odczuwania różnych przykrych dolegliwości. Dzieje się tak, gdyż według przeprowadzonych badań, przy chorobie Hashimoto w organizmie obserwuje się niewystarczającą ilość dobrych bakterii, takich jak Lactobacillus czy Bifidus. Jednocześnie dostrzega się zbyt dużą ilość patogennych organizmów, takich jak bakterie E. coli czy Proteus. Podczas przyjmowania probiotyków dochodzi do odwrócenia tych proporcji i przywrócenia prawidłowego stanu mikroflory jelitowej. Odpowiednia różnorodność i ilość dobrych bakterii powoduje z kolei zmniejszenie stanu zapalnego, a także zapobieganie występowaniu nieszczelności jelit i związanym z tym przepuszczaniem chorobotwórczych organizmów wewnątrz jelit. Przy zakupie probiotyku należy jednak mieć na uwadze, aby wybrać odpowiedni produkt, dopasowany do naszych dolegliwości. Najbardziej pomocne będą bakterie z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium (utrzymują w równowadze pH jelit, chronią i walczą z patogenami, wzmacniają odporność). Nie bez znaczenia są także Saccharomyces boulardi przydatne przy zapaleniach jelit o niesklasyfikowanym podłożu.

Podsumowanie – czy warto przyjmować probiotyki?

Jeśli naszej chorobie Hashimoto towarzyszą jednocześnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak regularne wzdęcia, bóle brzucha, czy zaparcia – to zdecydowanie warto włączyć probiotyki do codziennej diety. Wybierając odpowiedni preparat możemy mieć pewność, że stan zapalny złagodnieje i odczujemy znaczącą poprawę samopoczucia, a także wymierne efekty w postaci osłabienia dolegliwości wywołanych przez chorobę Hashimoto.