Grzybica układu pokarmowego, a probiotyki
- O grzybicy mówimy wtedy, kiedy patologiczne grzyby zaatakują nasz organizm
- Grzybica najszybciej rozwija się wtedy, kiedy występują czynniki sprzyjające jej rozwojowi
- Wszelkie zaburzenia i niedobory w obrębie jelit są niebezpieczne dla naszej zdrowia
Grzybica układu pokarmowego to uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość, która może wystąpić u właściwie każdej osoby, gdyż jej powstanie warunkuje kilka niezależnych czynników. Osoby, które borykają się z tą przypadłością szukają wsparcia i ratunku wśród wielu znanych preparatów, w tym również u probiotyków. Czy jest to dobry pomysł? Czy probiotyki mogą wesprzeć walkę z grzybicą układu pokarmowego?
Probiotyki – ogólne informacje
Aby dobrze zrozumieć mechanizm działania oraz leczenia probiotykami, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na ich temat. Czym są probiotyki? Ogólnie mówiąc, są to żywe kultury bakterii, których zażywanie korzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Najczęściej po probiotyki sięgamy w okresie antybiotykoterapii, ale wraz z rozwojem badań i dostępności informacji, są one rekomendowane i zażywane również w celu wyeliminowania wielu innych dolegliwości. Probiotyki wspierają naturalną florę bakteryjną organizmu, wytwarzając i kolonizując mikroflorę jelitową tzw. dobrymi bakteriami. Najbardziej popularnymi szczepami bakterii probiotycznych są Lactobacillus i Bifidobacterium. Kupując wybrany preparat probiotyczny, zawsze należy pamiętać, że probiotyki są szczepozależne – a więc zawsze dany rodzaj bakterii probiotycznych jest dopasowany do konkretnej dolegliwości. Nie ma produktu uniwersalnego i nie powinniśmy przy zakupie sugerować się najniższą ceną. Nie osiągniemy bowiem spektakularnych efektów jeśli wybierzemy zły preparat, a co za tym idzie – probiotyki nie przyczynią się skutecznie do poprawy naszego stanu zdrowia. Jeśli chodzi o formę podawania probiotyków, to najczęściej są one dostępne w formie tabletek doustnych, ale spotkać można również saszetki do rozpuszczenia w wodzie, globulki, krople. Wszystkie formy są tak samo skuteczne. Dla dodatkowego wsparcia, probiotyki znajdziemy także w produktach spożywczych typu jogurt, kefir, czy różnego rodzaju kiszonki. Nie zaszkodzi włączyć ich do codziennej diety, niezależnie od tego czy zażywamy preparaty probiotyczne, czy też nie.
Grzybica układu pokarmowego
O grzybicy mówimy wtedy, kiedy patologiczne grzyby zaatakują nasz organizm. Do najczęstszych objawów sugerujących zakażenie należą: krew w stolcu, ból brzucha, gorączka, nudności, wymioty, biegunka. Grzybica najszybciej rozwija się wtedy, kiedy występują czynniki sprzyjające jej rozwojowi. Dlatego też, aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy nasz organizm jest korzystnym środowiskiem dla patologicznych bakterii, warto zadbać o niego już zawczasu. Kiedy dbamy o prawidłowy stan i różnorodność naszej mikroflory jelitowej, nie dochodzi do sytuacji, w której chorobotwórcze mikroorganizmy ingerują za bardzo tworząc stan chorobowy. To właśnie wszelkie zaburzenia i niedobory w obrębie jelit są niebezpieczne dla naszej zdrowia. Przyjmowanie preparatów probiotycznych zmniejsza ogólną tendencję do zachorowań na różnego rodzaju zakażenia grzybicze. Im dłużej i bardziej regularnie zażywamy odpowiednie preparaty, tym bardziej nasz organizm jest przygotowany na walkę z tymi drobnoustrojami. Grzybicy nie należy się bać, gdyż tak jak wiele innych dolegliwości – można ją szybko wyeliminować stosując adekwatne leczenie. Co więcej, można skutecznie zapobiegać jej nawrotom nawet wtedy, kiedy mamy tendencje do jej występowania i już niejednokrotnie musieliśmy się zmierzyć z tego rodzaju leczeniem. W walce pomoże nam odpowiedni probiotyk.
Polecamy: Borelioza a probiotyki