para uśmiechniętych seniorów
12 / 11 / 2021 3 min czytania

Probiotyki dla osób starszych

Wraz z wiekiem zmienia się sposób dbania o własny organizm, aby zachować go w zdrowiu. Czy probiotyki mogą w tym pomóc?

  • Wraz z biegiem lat, nasz organizm ulega modyfikacjom w zakresie funkcjonowania różnych jego układów
  • Zmiany w codziennej diecie to także ważny element, jeśli chcemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem
  • U osób w podeszłym wieku, probiotyki przyczyniają się do polepszenia ogólnego nastroju

Organizm osób starszych często wymaga większego wspomagania dobrymi bakteriami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wszyscy jesteśmy w dużym stopniu narażeni na różnego rodzaju infekcje. Wraz z biegiem lat, nasz organizm ulega modyfikacjom w zakresie funkcjonowania różnych jego układów. Zmienia się nasza dieta, zapotrzebowanie na witaminy, a także skład mikroflory jelitowej. Szczególnie ostatnia zmiana, jeśli o nią należycie nie zadbamy, może mieć przykry wpływ na komfort osób starszych. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowy skład flory jelitowej.

Polecamy: Probiotyki dla chorych na celiakię

 

Co to jest mikroflora jelitowa?

Aby dobrze zrozumieć i utrzymać w prawidłowym stanie mikroflorę jelitową, trzeba wiedzieć czym ona jest i za co odpowiada. Mikroflora jelitowa to zespół mikroorganizmów, które tworzą złożony ekosystem w całym układzie pokarmowym. Wspomniany ekosystem jest bardzo dynamiczny i zarówno łatwo ulega degradacji, jak i stosunkowo łatwo oraz szybko można poprawić jego stan. Zażywanie odpowiednich probiotyków, wspomagających nasz organizm w tym, co on sam sygnalizuje, powinno być podstawową zasadą jeśli chcemy utrzymać swój organizm w dobrym zdrowiu. portret dziadków z wnukami

Naturalne probiotyki dla seniorów

Zmiany w codziennej diecie to także ważny element, jeśli chcemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto włączyć do posiłków wszelkiego rodzaju kiszonki, jogurty, ukwaszone produkty mleczne, zakwas chlebowy oraz buraczany. Jeśli do tych produktów włączymy jeszcze małą aktywność fizyczną (np. nordic walking, spacery), będzie to doskonała aktywność dla całego organizmu.

Preparaty probiotyczne – jakie wybrać?

Probiotyki dla seniorów nie różnią się bardzo od probiotyków dostępny dla innych grup wiekowych. Natomiast niezwykle ważne jest to, aby osoby starsze każdorazowo konsultowały wybór probiotyków z lekarzem, ponieważ cierpiąc równocześnie na inne choroby przewlekłe (jak zespół jelita drażliwego, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego), efekt samodzielnego wyboru preparatu może nie być zadowalający. Zaufany lekarz, pomoże nam wybrać szczep bakterii, który będzie odpowiedni dla naszego stanu zdrowia. Dodatkowo należy wspomnieć, że probiotyki u osób starszych zmniejszają stany zapalne, mogą zapobiec chorobom układu nerwowego lub zmniejszać już odczuwane objawy. Tak jak i u innych pacjentów, tak i u osób w wieku podeszłym, probiotyki przyczyniają się do polepszenia ogólnego nastroju oraz ogólnego komfortu codziennego życia. Dzieje się tak, ponieważ stan naszych jelit i ich zasiedlenie odpowiednimi koloniami bakterii, odpowiada za ich prawidłową pracę, czy dolegliwości bólowe. Jeśli wszystkie parametry mamy na odpowiednim poziomie, organizm jest silniejszy, bardziej odporny na działanie złych bakterii i szybciej radzi sobie z potencjalnymi infekcjami. To wszystko składa się na lepsze samopoczucie na co dzień.

Polecamy: Probiotyki, a nadciśnienie

Forma przyjmowania probiotyków – czy ma znaczenie?

Osoby starsze mogą przyjmować probiotyki zarówno w formie kapsułek, granulek, jak i proszku do rozpuszczenia w wodzie. Nie ma tutaj znaczenia forma ich podania, trzeba dobrać jedynie odpowiednią ilość. Wiele źródeł wskazuje także, aby probiotyk stosować kilka godzin po zażyciu antybiotyku (jeśli jesteśmy w trakcie lub po antybiotykoterapii). W przypadku wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zaleci najbardziej optymalną porę zażywania leku oraz jego formę.