Probiotyki przy dłuższym stosowaniu leków przeciwbólowych
W literaturze opisano dotychczas szereg korzyści płynących z przyjmowania probiotyków. Czy znasz je wszystkie, nawet te nieoczywiste?
- Pacjenci najczęściej czują potrzebę zażywania probiotyków w trakcie i po antybiotykoterapii
- Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne to produkty, po które wbrew pozorom sięgamy bardzo często
- Jeśli zmuszeni jesteśmy do długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych, warto sięgnąć po odpowiednie probiotyki
W literaturze opisano dotychczas szereg korzyści płynących z przyjmowania probiotyków. Do najpopularniejszych należą: wyciszanie stanów chorobowych wynikających z wielu chorób cywilizacyjnych, pomoc w odchudzaniu, poprawa stanu cery i eliminowanie stanów zapalnych spowodowanych innymi problemami skórnymi. Probiotyki wspierają też sportowców w utrzymaniu wysokiej wydolności organizmu, a także hamują różnego rodzaju alergie i utrzymują wszelkie parametry ilościowe na prawidłowym poziomie. Najczęściej jednak pacjenci czują potrzebę zażywania probiotyków w trakcie i po antybiotykoterapii. Czy jest to jednak jedyny moment, kiedy probiotyki powinny nas wspomóc przy długotrwałym lub intensywnym zażywaniu leków?
Polecamy: Probiotyki, a SIBO (postępowanie)
Leki przeciwbólowe a stan jelit
Musimy wiedzieć, że to, co najbardziej wpływa na stan naszej mikrobioty jelitowej to dieta, stres, aktywność fizyczna, a także zażywane leki. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne to produkty, po które wbrew pozorom sięgamy bardzo często. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ich zażywanie nie jest obojętne dla organizmu i również odbija się na stanie mikrobioty jelitowej u każdego człowieka. Długotrwałe przyjmowanie tego rodzaju leków prowadzi do zaburzeń zarówno jakościowych jak i ilościowych w obrębie mikroflory. Dochodzi do namnażania i rozwoju patologicznych bakterii, które niekorzystnie działają na układ immunologiczny, hormonalny, a także powodują przerwanie integralności bariery jelitowej i nasilenie kolejnego stanu zapalnego.
Polecamy: Probiotyki a AZS
Probiotyki jako osłona
Jeśli zmuszeni jesteśmy do długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych, warto sięgnąć po odpowiednie probiotyki. Jest to niezbędne, aby zapobiegać m.in. chorobie wrzodowej żołądka. Probiotyki przede wszystkim poprawiają stan w przewodzie pokarmowym, nie dopuszczają do powikłań w jego obrębie oraz zmniejszają skutki uboczne wynikające ze zbyt długiej farmakoterapii. Probiotyki wykazują także działania mające na celu zwiększenie różnorodności bakterii w jelitach, które korzystnie wpływają na wyciszanie stanu zapalnego. Ponadto, regenerują uszkodzone tkanki, poprawiając tym samym codzienny komfort pacjentów. Pamiętajmy, że niezmiernie ważny jest wybór odpowiedniego probiotyku! Tą sprawę warto omówić z lekarzem lub farmaceutą. Nie jest bowiem tak, że każdy probiotyk pomaga na każdą dolegliwość. Preparaty probiotyczne również mają swoje specjalizacje, w których działają lepiej od innych. Jest to naprawdę istotne, ponieważ wiele negatywnych opinii na temat probiotyków bierze się z ich niewłaściwego dobrania do konkretnej dolegliwości.
Polecamy: Probiotyk w trakcie leczenia w szpitalu
Czy coś jeszcze… ?
Poza probiotykami, warto pamiętać o włączeniu do diety produktów bogatych w błonnik i kwasy omega-3. Jeśli dodamy do tego regularną aktywność fizyczną, zachowamy nasze jelita (a tym samym cały organizm) w zdrowiu przez długi czas. Nie zaszkodzi również zażywanie naturalnych probiotyków, które znajdziemy w takich produktach jak jogurty, kefiry, maślanki, a także różnego rodzaju kiszonki (sok z kiszonych ogórków, czy kapusty). Również niektóre sery zawierają dobre bakterie probiotyczne, ma je także chleb na zakwasie oraz zakwas z buraków. Zdecydowanie warto dodawać je do naszych potraw, gdyż niosą ze sobą szereg korzyści dla organizmu.