30 / 04 / 2023 3 min czytania

Probiotyki w chorobach wątroby

Choroby wątroby mogą rozwijać się długo, a kiedy już będą w zaawansowanym stadium, wpływają negatywnie na wiele innych narządów. Sprawdź, jak im zapobiegać.

  • Obecnie na świecie notuje się coraz więcej przypadków stłuszczeniowego zapalenia wątroby
  • Nieleczone zapalenie wątroby może doprowadzić do marskości
  • Szerokie spektrum działania probiotyków jest stale popierane kolejnymi badaniami

Probiotyki to nasi sprzymierzeńcy w walce z wieloma dolegliwościami mającymi swoje podłoże w nieprawidłowościach występujących w obrębie mikroflory jelitowej. Dowiedziono również, że zażywanie probiotyków na wpływ na pracę wątroby. W jakim zakresie? W czym mogą pomóc? Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Polecamy: Co może osłabić nasz mikrobiom?

Stłuszczenie wątroby

Do tej pory najczęściej orzekano u pacjentów wirusowe zapalenie wątroby lub alkoholowe zapalenie wątroby, związane ze zbyt dużym zażywaniem tejże substancji. Obecnie na świecie notuje się coraz więcej przypadków stłuszczeniowego zapalenia wątroby, a jest to efektem poszerzania swoich zasięgów przez choroby metaboliczne związane z otyłością i cukrzycą typu 2. Nieleczone zapalenie wątroby niezależnie od swojej przyczyny, może doprowadzić do marskości. Skupmy się w tym momencie na przyczynie niealkoholowego stłuszczenia wątroby. U źródeł bardzo często pojawia się zła dieta, a tym samym przedostawanie się toksyn do jelit, naruszenie integralności bariery jelitowej oraz zaburzenie w składzie ilościowym i jakościowym pożytecznych mikroorganizmów. U osoby chorej stopniowo zaczyna pogarszać się samopoczucie, występuje mniejsza tolerancja na różnego rodzaju pokarmy, dochodzi do wzdęć, biegunek, bólu brzucha. Zanim osoba chora trafi do odpowiedniego lekarza specjalisty, nierzadko boryka się już z poważnymi dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby przy każdej nieprawidłowości związanej z naszym zdrowiem reagować już na początku, a najlepiej – zapobiegać przed jej wystąpieniem.

Polecamy: Borelioza a probiotyki

Probiotyki

Jeśli stoimy przed wyborem probiotyku, który ma pomóc w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby, musimy zwrócić uwagę na to, czy pomaga on na kilka najważniejszych problemów związanych z tym schorzeniem. A są to: wyciszenie stanu zapalnego, poprawienie szczelności bariery jelitowej oraz zmniejszenie produkcji kwasów tłuszczowych występujących w wątrobie. Ponieważ choroba ta rozwija się na wielu płaszczyznach, do jej wyciszenia potrzebny jest probiotyk działający wielotorowo. Bardzo efektywne w tej przypadłości będą preparaty probiotyczne zawierające szczepy probiotyczne z rodzaju Lactobacillus rhamnosus GG. Skutecznie przeciwdziałają one zaburzeniom lipidowym i poprawiają kondycję organizmu w obrębie wątroby. Oprócz zażywania probiotyków, w leczeniu stłuszczenia wątroby bardzo ważne jest również wprowadzenie do codziennego harmonogramu lekkiej aktywności fizycznej, odstawienie słodyczy, alkoholu i papierosów. Takie kompleksowe działanie przynosi już w kilka tygodni bardzo dobre efekty.

Podsumowanie

Niewątpliwym jest, że należy dbać o dobry stan organizmu i starać się nie doprowadzać do różnego rodzaju ubytków. Jednak wiemy także, że w życiu występują różne sytuacje które sprawiają, że nie możemy postępować tak dobrze, jak byśmy sobie tego życzyli. Wystarczy długotrwały stres, nagła choroba lub inne wydarzenie, które w kilka chwil może zepsuć nasze długo wypracowywane zdrowie. Dlatego też warto mieć na uwadze preparaty probiotyczne, które w takich sytuacjach pomagają zachować równowagę mikrobioty jelitowej, a także funkcjonowanie innych organów. Wspomagają też nasz stan psychiczny co przekłada się na krótszą walkę z chorobą i powrót do regularnego, wypracowanego trybu dnia. Co więcej, szerokie spektrum działania probiotyków jest stale popierane kolejnymi badaniami. Warto mieć to na uwadze, kiedy szukamy efektywnego preparatu wspierającego nasz organizm na wielu płaszczyznach.