Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
kapelusz słomkowy i okulary słoneczne na plaży
01 / 07 / 2022 3 min czytania

Probiotyki na wakacjach

Podczas wakacji jesteśmy narażeni na różnego rodzaju dolegliwości. Czy wiesz, z czym wiąże się występowanie każdej z nich?

  • Biegunka jest najczęściej spotykanym problemem na wakacjach
  • Wzdęcia to kolejna uciążliwość, którą zgłaszają podróżni
  • Infekcje dróg moczowych natomiast najczęściej dotykają kobiet

Niedawno rozpoczął się kolejny sezon wakacyjnych podróży, przygód oraz małych wycieczek. Każda tego rodzaju wyprawa wiąże się ze zmianą naszego rytmu dnia, przyzwyczajeń, a także produktów, które spożywamy w ramach naszego podstawowego sposobu żywienia. Czasami zmiany mogą okazać się uporczywe dla naszego żołądka nawet wtedy, kiedy nie wyjechaliśmy daleko. Na jakie dolegliwości narażeni są podróżni?

Biegunka

Biegunka jest najczęściej spotykanym problemem na wakacjach. Doczekała się nawet swoich odrębnych określeń, takich jak: klątwa faraona, zemsta sułtana, galop gringo. Tego rodzaju dolegliwość może zepsuć nawet najlepszy urlop. Co jest przyczyną tak częstego występowania biegunki podczas wyjazdów? Najczęściej odpowiada za to spożycie zanieczyszczonego pokarmu lub zanieczyszczonej wody, kiedy dochodzi do zakażenia bakterią E.Coli (nawet 80% przypadków). Biegunce często towarzyszy ogólne złe samopoczucie, mdłości, czasem wymioty. W okresie choroby bardzo ważne jest właściwe nawadnianie, dostarczanie utraconych elektrolitów oraz odpoczynek. Według badań, bardzo dobrą decyzją będzie zabranie na każdy wyjazd preparatów probiotycznych. Mogą nie tylko skrócić czas trwania infekcji, ale także powodują, że nie są one bardzo nasilone i nie utrudniają wcześniej zaplanowanego rytmu dnia. Jest to szczególnie ważne na wakacjach – nikt przecież nie chce spędzić w pokoju całego wyjazdu.

Wzdęcia

Zwiększona ilość produkowanych gazów to również częsta przypadłość w trakcie wyjazdów wakacyjnych. Odpowiadają za to wzmożone procesy fermentacyjne spowodowane spożyciem innego rodzaju produktów niż zazwyczaj. Najczęściej na wakacjach zmieniamy też pory spożywania posiłków, często wybieramy się na obfite, wieczorne kolacje. Organizm produkuje większą ilość gazów, które gdzieś muszą znaleźć ujście, ale zanim to się stanie, odczuwamy ich zaleganie w jelitach, co jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością.

Zaparcia

Na pewno wiele osób wie, że na wakacjach szczególnie trzeba dbać o właściwe nawadnianie. Połączenie wysokiej temperatury bowiem z małą ilością spożywanych płynów może doprowadzić do odwodnienia, a to z kolei może mieć dla nas bardzo przykre konsekwencje. Niestety wciąż wiele osób nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości wody w czasie wyjazdów z prozaicznych powodów, np. z obawy przed koniecznością zbyt częstego korzystania z toalety. Wskutek takiego postępowania bardzo często dochodzi do zaparć, a te wywołują duży dyskomfort i bóle brzucha.

walizki na lotnisku

Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowo-płciowych znacznie częściej dotyczą kobiet, ze względu na ich budowę anatomiczną. Jest to bardzo nieprzyjemna i niekomfortowa dolegliwość objawiająca się swędzeniem, pieczeniem i ogólnym podrażnieniem. Aby nie doszło do zakażenia należy uważać przy zmianach temperatur oraz przy spędzaniu zbyt długiego czasu w zimnej wodzie. Najważniejsze w tym przypadku jest ustabilizowanie probiotykami stanu mikrobioty jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu nasz organizm lepiej i szybciej poradzi sobie z ewentualną infekcją.

Podsumowanie

Podsumowując, na wakacjach powinniśmy bezwzględnie pilnować kilku podstawowych kwestii:

  • myjemy ręce przed i po każdym posiłku,
  • nie spożywamy posiłków niewiadomego pochodzenia i z niesprawdzonego źródła – najlepiej unikać ulicznych straganów lub korzystać jedynie z tych, które zostały nam polecone przez osoby wcześniej korzystające z tego miejsca,
  • pijemy wyłącznie wodę butelkowaną lub ze źródeł, które poleciła nam osoba zorientowana w ich pochodzeniu (np. przewodnik wycieczki),
  • nie rezygnujemy z nawadniania nawet wtedy, kiedy czeka nas długa wycieczka i obawiamy się, że nie będziemy mogli na czas skorzystać z toalety. Takie miejsce na pewno się znajdzie, a brak nawodnienia może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Gwarantujemy, że przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad sprawi, iż nasze wakacje będą dużo przyjemniejsze. Pamiętajmy, że zawsze warto mieć w bagażu podróżnym sprawdzony probiotyk, który w razie wystąpienia dolegliwości szybko przywróci nasz organizm do właściwego stanu, co przełoży się na nasz większy komfort i miłe wspomnienia z wyjazdu.