Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
egzotyczny, nadmorski krajobraz
29 / 12 / 2020 3 min czytania

Probiotyki – niezbędne podczas podróży

Biegunka podróżnych może zepsuć wyjazd. Sprawdź, dlaczego warto przyjmować probiotyki przed podróżą i zadbać, by znalazły się w apteczce podróżnej.

  • Do zakażenia dochodzi przeważnie po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu lub nieuzdatnionej wody.
  • Objawy biegunki podróżnych w zasadzie nie różnią się od objawów typowej infekcji przewodu pokarmowego.
  • Probiotyki mogą stanowić bezpieczną i skuteczną metodę zapobiegania biegunki podróżnych.

Klątwa faraona, zemsta Montezumy, zemsta sułtana czy galop gringo – to tylko niektóre określenia dolegliwości, która może popsuć nam urlop lub wymarzoną podróż. Biegunka podróżnych, czyli zespół dolegliwości żołądkowo-jelitowych, jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u turystów, którzy wyjeżdżają w tropiki, zwłaszcza do krajów, gdzie panują słabe warunki sanitarne. Do zakażenia dochodzi przeważnie po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu lub nieuzdatnionej wody, czynnikiem ryzyka jest nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej. Za ponad 80% przypadków odpowiadają bakterie (głównie E.Coli), 5 – 10% to zakażenia wirusowe, ale bywa również, że biegunkę podróżnych wywołują pierwotniaki, grzyby lub pasożyty. Z największym ryzykiem muszą liczyć się turyści podróżujący do krajów Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Indii, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliski Wschód.

Polecamy: Probiotyki przy alergiach i nietolerancjach pokarmowychgesty dłoni

Objawy i leczenie biegunki podróżnych

Objawy biegunki podróżnych w zasadzie nie różnią się od objawów typowej infekcji przewodu pokarmowego. Biegunce o różnym nasileniu towarzyszą zazwyczaj nudności, wymioty, bóle brzucha, gorączka i ogólne złe samopoczucie. Pierwsze symptomy pojawiają się 2 – 3 dni po przyjeździe i zazwyczaj utrzymują się ok. 4 dni. W większości przypadków biegunka podróżnych ma stosunkowo lekki przebieg i ustępuje samoistnie, jednak u ok. 3 – 10% osób, które przeszły biegunkę podróżnych, występuje poinfekcyjny zespół jelita drażliwego. Zakażenie ciężej przechodzą dzieci do 3 roku życia, osoby starsze, w grupie ryzyka znajdują się również kobiety w ciąży, osoby z nieswoistym zapaleniem jelit czy chorujące na cukrzycę. Należy pamiętać, ze biegunka może prowadzić do odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitycznej w organizmie, a z kolei odwodnienie niekorzystnie wpływa na wchłanianie i skuteczność niektórych leków. Kluczowe w leczeniu jest więc odpowiednie nawadnianie, można również stosować doustne preparaty nawadniające w celu uzupełnienia utraconych elektrolitów. W apteczce podróżnej warto mieć preparaty probiotyczne. Według badań probiotyki nie tylko mogą skracać czas trwania objawów, ale także zmniejszać ryzyko kolejnych infekcji.

Polecamy: Probiotyki w profilaktyce osteoporozy

Jak uchronić się przed niechcianymi dolegliwościami?

Wybierając się w podróż do krajów wysokiego ryzyka, warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Przede wszystkim należy zachować podstawowe zasady higieny osobistej – częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkami i po skorzystaniu z toalety, to podstawa. Lepiej unikać żywności od ulicznych sprzedawców i niewiadomego pochodzenia. Najbezpieczniejsza będzie woda butelkowana – w takiej też najlepiej myć przed spożyciem warzywa i owoce.

Probiotyki w profilaktyce biegunki podróżnych

Probiotyki mogą stanowić bezpieczną i skuteczną metodę zapobiegania biegunki podróżnych. Profilaktyczne stosowanie probiotyków warto rozpocząć jeszcze przed wyruszeniem w podróż, nie zapominając o przyjmowaniu ich przez cały wyjazd. Dobroczynne bakterie probiotyczne kolonizują śluzówkę jelit i uszczelniają ściany nabłonka jelitowego, przez co utrudniają przedostanie się bakterii patogennych do krwioobiegu. Pomagają odbudowywać mikroflorę jelit i wpływają korzystnie na pracę układu odpornościowego – w przypadku infekcji stymulują wzrost limfocytów we krwi. Według badań najskuteczniejsze, w kontekście leczenia i zapobiegania biegunki podróżnych, są: mieszanka bakterii probiotycznych Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum oraz drożdże Saccharomyces boulardii.