Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki realizujemy od poniedziałku do czwartku Darmowa dostawa od 200 zł / Wysyłki: Pon-Czw
młoda kobieta z bólem brzucha
06 / 04 / 2022 3 min czytania

Probiotyki przy zaparciach

Według wielu badań probiotyki pomagają w walce z zaparciami. Jaka jest ich rola w tej kwestii?

  • Jeśli zaparcia utrzymują się dłużej, mogą powodować różnego rodzaju nieprzyjemne schorzenia
  • Osoby ze skłonnością do zaparć bardzo często cierpią na dysbiozę jelitową
  • Zdrowe jelita to dla nas zawsze poprawa samopoczucia i komfortu życia

Probiotyki to nasi sprzymierzeńcy w leczeniu wielu dolegliwości. Pozwalają zapobiegać chorobom, wspomagać organizm w trakcie zażywania innych leków, a także doprowadzają do równowagi po długiej rekonwalescencji. Probiotyki są pomocne w takich nieprzyjemnych przypadłościach jak: cukrzyca, nadciśnienie, problemy skórne, ubytki odporności, problemy jelitowe i wiele, wiele innych. W wielu badaniach wymieniana jest także pomoc probiotyków w walce z zaparciami. Jaka jest ich rola w tej kwestii?

Polecamy: Mity na temat probiotyków cz.2

Zaparcia

Zaparcie to nic innego jak zbyt długie zaleganie treści jelitowej w jelicie grubym. Może także powodować wydalanie stolca z dużo większym trudem, niż miało to miejsce dotychczas. Rozmowa na temat zaparcia u wielu osób wywołuje poczucie wstydu, a niepotrzebnie, bo jest to bardzo uciążliwa dolegliwość i warto mieć wiedzę jak z nią walczyć. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, może powodować różnego rodzaju nieprzyjemne schorzenia. Co więcej, z zaparciami musi też sobie radzić coraz więcej rodziców małych dzieci. Szacuje się, że na zaparcia cierpi 5-35% populacji europejskiej. Wyróżniamy cztery rodzaje zaparć:

  • Zaparcia przypadkowe – nie są uwarunkowane żadną chorobą, mogą wydarzyć się na skutek podróży, krótkotrwałego stresu lub nagłej zmianie nawyków żywieniowych. Zazwyczaj trwają kilka dni lub do przywrócenia naszego rytmu dnia na dotychczasowe tory.
  • Zaparcia krótkotrwałe – to regularne cykle prawidłowego wypróżniania przeplatane cyklami występowania zaparć. Nie muszą oznaczać poważnej choroby, jednak jeśli nam się przytrafiają, to warto rozważyć wizytę u lekarza.
  • Zaparcia przewlekłe – są to najpoważniejsze z zaparć szczególnie wtedy, jeśli nie potrafimy wyraźnie ustalić jednej przyczyny ich występowania. Trwają długo, są męczące, uciążliwe i powodują realny, fizyczny ból. Konieczna jest wizyta u lekarza w celu zdiagnozowania problemu.
  • Zaparcia idiopatyczne – są to zaparcia, które łatwo zdiagnozować po zebraniu krótkiego wywiadu z pacjentem. Tego rodzaju zaparcia można wyeliminować poprzez delikatną zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej oraz wypijanie większej ilości płynów niż dotychczas.

papier toaletowy na sedesie

Probiotyki pomocą przy zaparciach

W jaki sposób probiotyki mogą pomóc przy problemach z zaparciami? Przede wszystkim, warto poznać przyczynę występowania dolegliwości. Udowodniono bowiem, że osoby ze skłonnością do zaparć bardzo często cierpią na dysbiozę jelitową i wykazują bardzo niską ilość bakterii probiotycznych z rodzaju Bifidobacterium oraz Lactobacillus. Ponadto warto wiedzieć, że na prawidłowe ruchy perystaltyki jelit ma wpływ stan naszej mikrobioty jelitowej. Jeśli utrzymujemy mikrobiotę w prawidłowej kondycji,wtedy też działa właściwie szereg mechanizmów w naszym organizmie, w tym także wspomniana perystaltyka. Probiotyki, jak powszechnie wiadomo, pozwalają utrzymać w równowadze stan mikrobioty jelitowej, zapobiegają występowaniu ubytków w integralności bariery jelitowej i – co jest ich naturalną funkcją – zasiedlają jelita szeregiem dobroczynnych bakterii, które mają za zadanie nam pomóc. Warto sięgnąć po probiotyki jeśli zmagamy się z zaparciami – zarówno tymi występującymi incydentalnie, jak i przewlekłymi, z którymi nie mogliśmy sobie dotychczas poradzić.

Polecamy: Probiotyki w diecie ketogenicznej

Co jeszcze może pomóc?

Oprócz zażywania probiotyków, przy występowaniu zaparć warto wprowadzić kilka małych zmian co codziennego życia. Pomocne będą przede wszystkim:

  • Zmiana diety – odpowiednie nawodnienie (co najmniej 2 litry wody dziennie), ograniczenie tłuszczu i cukru, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, a także błonnika, ciemnego pieczywa oraz ryb.
  • Aktywność fizyczna – ruch na świeżym powietrzu jest zalecany osobom w każdym wieku, nawet tym cierpiącym na różne schorzenia. Ćwiczenia wpływają korzystnie na cały organizm i przyczyniają się do szybszej przemiany materii.

Pamiętajmy – zdrowe jelita to dla nas zawsze poprawa samopoczucia i komfortu życia na co dzień.